X+Y – Film İnceleme

28.08.2017
4.303
X+Y – Film İnceleme

 

FİLMİN KÜNYESİ
Filmin Adı: X+Y
Oyuncular: Asa Butterfield, Sally Hawkins, Rafe Spall, Martin McCann, Alex Lawther
Yönetmen: Morgan Matthews
Süre: 111 dakika
Tür: Dram, Aile Filmi, Düşündürücü
Yıl: 2014
Ülke: İngiltere

Neden İzleyelim?
Günlük hayatta pek çok şeyin formülünü veren matematik, sevginin formülünü de verebilir mi dersiniz? Sosyal ilişkileri matematik üzerine çalışmalar yapan insanlardan ibaret olan Nathan, iletişim kurmakta zorlanmasına karşın sayıların ve rakamların dünyasında bir dahidir. Daha küçücük bir çocukken ailesinin diğerlerinden farklı biri olduğunu anlaması üzerine çare arayışları başlar. Ancak Nathan, o dönemde topluma bir türlü uyum sağlayamayan bir çocuk olarak görülür ve çözüm yolları onu değiştirme üzerine kuruludur. Oysaki sorulması gereken soru şudur:
“Değişmesi gereken Nathan mıdır yoksa toplumun ona atfettiği kalıplar mı?”

Değişim çabaları sürerken Nathan, travmatik bir olayla karşı karşıya kalır. Henüz adapte olmaya çalıştığı yaşamdan aldığı en büyük darbe olan bu olay, onda hayat boyu sürecek derin izler bırakacaktır. Ancak bu olayla başa çıkma sürecinde tanıştığı matematik öğretmeni ona azmi, mücadeleyi ve matematik sevgisini aşılayacaktır. Bu sevgi, yıllar süren çalışmalar ile en prestijli yarışmalardan biri olan matematik olimpiyatlarına dek uzanır.

Nathan’ ın büyüme evresinde sosyal ilişkiler ve akademik hayat açısından yaşadığı sorunları ve geçirdiği değişimleri görmek hem günlük hayatta hem de okullarda karşılaşabileceğimiz bu tür öğrencilerin daha iyi anlaşılması açısından önemli bir örnek oluşturmaktadır.
Nasıl Değerlendirelim?
Nathan aslında toplumun kanayan yaralarını gösteren bir figürdür. Çoğunluğa benzemiyor diye aramıza almakta ve onu bizden biri saymakta zorlandığımız onlarca çocuktan biridir. Çocuklukta çatırdamaya başlayan arkadaşlık ilişkileri hele ki ergenlik dönemine gelindiğinde -yetişkinler tarafından önlem alınmazsa- bu tür çocukların hayatına olumsuz etkiler bırakarak devam eder.
Nathan’ ın anne ve babasıyla olan ilişkileri aslında iki farklı yaklaşımın sonuçları açısından iyi birer örnek oluyor. İkili ilişkileri karşılaştırmalı olarak gösteren film aynı zamanda bir çocuğun gözünden ebeveyn tavırlarını görmemizi de sağlıyor.


Çok fazla kişiyle iletişim kurma fırsatı olmadığı için yakın ilişkide olduğu kişilerden bahsetmek Nathan’ ı anlamada yol gösterici olacaktır diye düşünüyorum. Bu kişiler içerisinde önemli bir yer tutan ve Nathan için baba figürüne yakın gördüğümüz matematik öğretmeni ….’dan bahsederken kendimle ilgili de birkaç eklemede bulunacağım. Öncelikle Nathan’ ın davranışları konusunda yargılayıcı olmaması yönüyle takdire şayan bir duruş sergilediğini söylemem gerek. Ayrıca yol gösterici tavrı ve ona pek çok kitaptan öğrenemeyeceği şeyleri öğretmesi de sevgili öğretmenimizin diğer güzel yönleri olarak karşımıza çıkıyor. İşte bendeniz de filmi izlerken matematik öğretmeninin bu tavırlarına baktıkça kendi hayatımdan biriyle özdeşim kurdum. Hayatım boyunca desteğini hissettiğim dünyada eşi bulunmaz insan Halil amcama (Halil Oğuz Su) olan vefa borcumu bu haftaki yazımda biraz olsun yerine getirmek istedim. Gerek özel gerekse eğitim yaşamımızda en büyük destekçilerimiz olan ailelerimizin yanı sıra aileden farksız gördüğümüz insanlar da vardır. İşte benim idolüm ve ikinci babam olan Halil amcam o insanlardan biri oldu benim için. Güzel haberlerimi dinleyip mutlu oldu, hüzünlü anlarımda ise en büyük destekçilerimden biri oldu. Haksızlığa uğrayıp hayattan ümidimi kestiğimde bana o güzel konuşmayı yaptı ve yoluma devam etmemde büyük katkılar sağladı. Eğer bugün okuyup bu güzel mesleğe sahip olduysam ve yazı yazabilecek duruma geldiysem her şeyden önce Halil amcama teşekkür etmeliyim. Sen çok yaşa Halil amcam!


Son olarak Nathan’ ın arkadaşlık ve aşk olgularıyla karşılaşması ve matematik olimpiyatlarına katılması üzerinde duralım. Olimpiyatlar sayesinde iki haftalık bir süre içerisinde kalabalık bir ortamda bulunması ona pek çok tecrübe kazandırıyor. Farklı özelliklere sahip arkadaşlarla karşılaşması ve onlarla kurduğu diyaloglar Nathan’ ın çevresindekileri anlamlandırmasına yardımcı oluyor. Ayrıca başka bir ülkeye gitmek ve o ülkenin kültürünü tanımak Nathan kadar izleyicilere de farklı bir deneyim sunuyor. Finalde ise Nathan’ ın kendini anlaması ve baştan sona doğru geçirdiği değişimler ekrana yansıyor.
Matematik dehaları konusuna oldukça farklı bir yaklaşım getiren bu film, öncelikle filmi çocuk üzerinden ele alması ardından yetişkinlerin düştükleri yanılgıları dile getirmesi açısından kesinlikle izlenmeye değer bir hikayeyi barındırıyor. Tüm psikolojik danışmanların arşivlerine eklemeleri gerektiğini düşünüyorum.
Keyifli seyirler.

 

 

Necla AYDOĞAN
Psikolojik Danışman
neclaydogan.94@hotmail.com

 

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.