Stay (Gitme) – Film inceleme

13.02.2017
4.771
Stay (Gitme) – Film inceleme

 

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin Adı: Stay (Gitme)

Oyuncular: Ewan McGregor, Naomi Watts, Ryan Gosling, Kate Burton, Elizabeth Reaser

Yönetmen: Marc Forster

Süre: 1 saat 39 dakika

Tür: Gizem, gerilim

 

 

 

Neden İzleyelim?

Sonuna kadar ne olduğunu anlamadığınız; fakat final sahnesinde vurucu bir sonla gerçekleri yüzünüze çarpan filmlere denk gelmişsinizdir. Stay filminde de aynı durumla karşılaşıyoruz. Bilinçle bilinçaltının birbirine karıştığı sahnelerle kurgunun özüne yani gerçekliğe ulaşmaya çalışıyorsunuz. Bu da zihninizi film boyunca açık tutmaya yetiyor.

Filmin aslı, intihar edeceğini söyleyen Henry Letham’ ın  psikiyatrist Sam Foster’ a gelmesi ile başlıyor. Henry sanat alanında öğrenim gören biri ve kendine idol olarak seçtiği bir isim var: Tristan Reveur! Bu ismin hakkında bilgi edinme kısmını sizlere bırakıyorum. Sam ile Henry arasında geçen diyaloglara ikisinin hayatında da önemli yer edinmiş insanlar dahil oluyor. İşin karmaşık kısmı da burada başlıyor. Kendini hastasına adayan Sam, her bir adımda Henry’ e yaklaşmaya çalışıyor. Seyirci için bu kısımlar heyecanlı fakat bu durum aynı zamanda anlaşılamayan olayları da beraberinde getiriyor. Sam sonuca yaklaştıkça sizler de onun heyecanına ortak oluyor ve bu anlamsız olayların nereye varacağını merak ediyorsunuz. Kimileri olası sonuçları tahmin etmeye çalışırken kimileri de hiçbir tahmin yürütmeksizin filmin kendisini sürüklemesine izin veriyor.

Ee peki o kadar izledik güzel bir sonuca varabiliyor muyuz? diye soranlarınız olabilir. İşte filmin en can alıcı kısmı da burası! Evet etkileyici bir finalle karşı karşıya kalacağınız kesin fakat beklediğiniz sona ulaşıp ulaşamayacağınız belirsiz. Senarist filmi öyle bir şekilde bırakıyor ki filmin sonunda iki farklı sonuca da ulaşabiliyorsunuz. İşin güzel yanı da bu ya, herkes kendisine mantıklı gelen sonucu zihnine kesin bir dille inandırabilmek için filmi başa sarmaya başlıyor.

Şimdi arkanıza yaslanın ve filminizi keyifle izlemeye başlayın. Zihninizi açık tutmayı unutmayın aksi takdirde ayrıntıları kaçırabilirsiniz!

BONUS

David Benioff’ u Yakından Tanıyalım

David Benioff filmimizin senaristi. Aslında kendisini çok meşhur bir yapımdan tanıyoruz; fakat yine de adını duymamış olanlar için küçük bir hatırlatma yapalım.

1946 yılında ABD’nin New York şehrinde dünyaya gelen David Benioff’ un vasıfları saymakla bitmez. Öyle ki kendisi senarist, televizyon yapımcısı, roman yazarlığı gibi pek çok meslekle anılıyor. Yine de genel olarak televizyon dünyasında ses getiren yapımlara imza atmış biri olarak tanımlayabiliriz kendisini.

İlk olarak 25. Saat adlı romanının Edward Norton ve Philip Seymour Hoffman gibi başarılı oyuncularla sinemaya aktarılması kariyerinde ses getiren bir iş oldu. Ardından Truva ve Stay gibi filmlerle büyük bir çıkış yakaladı ve artık adını duyurmuş bir senaristimiz oldu. Ancak bu başarılar da yetmedi ve senaristimiz Game of Thrones serisini televizyon dünyasına kazandırmak için kolları sıvadı. Yayın hayatına halen devam eden ve tüm dünyada izlenme rekorları kıran dizi sayesinde pek çok ödül kazandı. Biz de başarılarının devamını diliyor ve yeni projeleriyle her daim adından söz ettiren biri olmaya devam edeceğini umuyoruz.

Filmin Fragmanı 

 

 

Necla AYDOĞAN
Psikolojik Danışman
neclaydogan.94@hotmail.com

 

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.