Ben X – Film İncelemesi

30.01.2017
4.993
Ben X – Film İncelemesi

 

 

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin Adı: Ben X

Oyuncular: Marijke Pinoy, Greg Timmermans, Laura Verlinden, Dirk van Dijck

Yönetmen: Nic Balthazar

Süre: 1 saat 33 dakika

Imdb: 7,5

Filmin İçerdiği Psikoloji Konusu: Otizm

 

 

 

Özet: Ben, kimseye benzemeyen birisidir. Kendine özgü hayatı olan Ben, dış dünyadan bağımsız bir şekilde yaşamını sürdürmektedir. Gününün büyük bir kısmını internet üzerinden “Archlord” isimli oyunu oynayarak geçirmektedir. Oyunda, çok güçlü, saygı duyulan bir karakteri vardır. Ben’ in en büyük hayali, gerçek hayatta da oyundaki gibi bir karaktere sahip olmaktır. Fakat “Otizm” adı verilen hastalığı yüzünden bu hiç de kolay değildir. Sürekli arkadaşlarının şakalarına maruz kalan, dışlanan Ben’ in yardımına “Archlord” oyunundan tanıştığı Scarlite adlı kız koşacaktır.

 

 

 

Neden İzleyelim?

Otizmi en güzel anlatan filmlerden biri bu hafta film listemize giriyor!

Geçmişten günümüze var olan ancak tanılanması zaman alan bir bozukluk olan otizm, günlük hayatta sıkça karşılaştığımız bir kavram. Ee sinema dünyası da gizemini hala koruyan bu bozukluğa karşı kayıtsız kalamadı tabi ki. Peki bu filmi diğerlerinden ayıran özellikler var mı? Elbette! Öncelikle filmi otizmli Ben’ in gözünden izliyoruz. Bu güzel çünkü biz otizmi anlamaya çalışmıyoruz, otizm bizi anlamaya çalışıyor. Film boyunca Ben’ in “normal insanlar” la yaşadığı zorluklara tanık oluyoruz. Bunların arasına da ailesi ve doktorlarının farklılığından dolayı ona bir kimlik bulma çabaları serpiştiriliyor. Bütün bunları izlerken tek düşündüğünüz Ben’ in kendine nasıl bir son hazırlayacağı oluyor. Vee asıl sürpriz de burada… Etkileyici bir final sahnesiyle izleyiciye veda eden film, bol alkışı hak ediyor.

Nasıl Değerlendirelim?

Belirtileri bilinen ancak sebebi/sebepleri hala tartışmalı olan otizm, literatürde kendine bolca yer edinmiş bir rahatsızlıktır. Otizmli bir çocuğu gördüğünüzde neler yapmanız gerektiğini kitaplardan öğrenmiş olabilirsiniz. Neler yapmamanız gerektiğini de bu filmden öğrenebilirsiniz! Yalnızca apaçık görüneni değil görünenin ardındakini de anlamaya çalışmak bu film için önem arz ediyor. Zira arkadaşlarının davranışlarını gördüğünüzde aradığınız şeyi bulduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken onu istediği gibi yapmaya çalışan dünyanın kendisi! İnsanların sığdırmaya çalıştığı kalıba girmekte zorlanan Ben ise çareyi çok sevdiği oyununda tanıştığı kızda buluyor. Bu noktada da Ben’ in ihtiyacı olan şeyi keşfediyoruz. Koşulsuz kabul!

 

 

Necla AYDOĞAN
Psikolojik Danışman
neclaydogan.94@hotmail.com

 

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.