Kırmızı Balon ( La Ballon Rauge ) – Film İnceleme

Rehberlik Servisi
1.536 Görüntüleme - Şubat 23, 2017
Sponsor Bağlantılar
Örnek Resim

Filmin Künyesi

Yılı: 1956

Türü: fantastik, aile, kısa film

Yönetmen: Albert Lamorisse

Oyuncular: Pascal Lamorisse, Sabine Lamorisse

Süre: 36 dakika

Filmin Özeti

Bir çocuğun balonla kurduğu arkadaşlığı anlatır. Bu balonun sanki duyguları vardır. Arkadaşına eşlik eder. Her yerde yanında olur okulda, kilisede, otobüste. Paris sokaklarında birlikte oynarlar. Ve balonu patlatmaya çalışan diğer çocuklardan kaçarlar.

Merhabaa.. Hafta içinin yoğunluğundan biraz kaçamak yapabileceğiniz bir başyapıtla karsınızdayım bugün. Filmi izlememe altı yaşındaki tatlı mı tatlı bir çocuk sayesinde karar verdim. Bu arada o çocuk tabi ki benim biricik yeğenim. Balonlara olan sevgimin hala devam ettiğini söylemem gerekli. Çocukluğumuzun çizgi filmi Winnie the pooh tan cok sevdiğim bir replik ‘balonu olan hiç kimse mutsuz olmaz.’   Hala benim balonları aşırı sevmeme sebeptir. Çok uzattım hemen filmi anlatmaya geçiyorum.

Kırmızı balon filmi ikinci dünya savaşından sonra Paris sokaklarını görmemizi sağlıyor. Sıradan bir sokakta yapılmış çekimler efektsiz de harika filmler çekilebileceğini bize göstermiş. Diyalog nerdeyse hiç yok. Arada Pascal ‘baloon’ diye sesleniyor o kadar. Ama duyguyu o kadar iyi yansıtmış ki siz söze ihtiyaç duymuyorsunuz. Film Pascal’ın elektrik direğinde kırmızı balonu bulmasıyla başlıyor. Bu arada belirtmek isterim ki balonun kırmızı renkli olmasını Fransa bayrağındaki dostluk kardeşlik duygularını ifade eden kırmızıdan geldiği düşünülüyor. Ve Pascal la balon arasında bir dostluk başlıyor.

Balon Pascalı her yerde takip ediyor. Okulda kilisede evde otobüste. Ama bir otorite figürleri olan okul kilise ve aile balonu kabul etmiyor. Ama balonun bağlılığı burada göz yaşatıcı. Annesi pencereden bıraktığında bile Pascal ı kapıda bekliyor. Yolda yürürken ipini tutmaya ihtiyaç duymuyor çünkü balon onu hiç terk etmiyor.

Filmin yönetmeni Albert Lamorisse. Fransız film yönetmeni filmde oğlunu ve kızını çekmiş. Bu filmde büyük bir başarı sağlayan Lamorisse The Lovers Wind adlı belgesel cekeminde helikopter kazası geçirmiş ve hayata veda etmistir. Ölümünden 8 yıl sonra bu belgesel tamamlanmış  ve en iyi belgesel filmi dalında Oscar a aday olmuştur.

Kırmızı balon kısa film harici bir kategoride  Oscar alan tek kısa filmdir. En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar almış ve En Iyi Kısa film dalında Altın Palmiye almıştır. Film %100 bir başarı göstermiştir. Rotten Tomatoes sitesinde eleştiri yazmış ve filme gelen tüm tepkiler olumlu olmuştur.

Filmde balonu patlatmaya uğraşan çocuklardan kaçan Pascal ve balon güzel bir dostluk kurmuşlardır. Balonun simgelediği umut filmin her saniyesinde sizi etkilemektedir. Kıskançlık sahip olma arzusu yok etme düşüncesi de diğer çocuklar tarafından tasvir edilmiştir. Beni çok üzen bir son var. Çocuklar sonunda amacına ulaşıp balonu sopalarla patlattılar. Ama Lamorisse biz izleyenlere kıyamamış sanki sonunda umudun kazandığını tekrar göstermiştir.

Son olarak sizlere Kırmızı Balon kitabından da söz etmeliyim. Erdal Öz filmi o kadar beğenmiştir ki onu anlatan bir kitap yazmaya karar vermiştir. Yazdığı kitabı Lamorisse ye hediye etmek istese de onun öldüğünü sonradan öğrenmiştir.

Bu film çocuklarımızla beraber izleyebileceğimiz onlara sevgiyi umudu en güzel şekilde anlatabileceğimiz bir eser. Tavsiyem aksam oturup çocuğunuzla izlemenizdir. Yazıma cok begemdigim bir alıntıyla son vermek istiyorum.

‘ umut sopaların balonları değil zalimleri vuracağı günleri umut etmektir.’ Aşkla kalın..

 

Çağla Ayhan
Psikolojik Danışman
caylaayhan45@gmail.com

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sponsor Bağlantılar