Arrival (Geliş ) – Film İnceleme

02.03.2017
2.964
Arrival (Geliş ) – Film İnceleme

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin Adı: Arrival (Geliş )

Oyuncular: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker

Yönetmen: Denis Villeneuve

Süre: 1 Saat 56 Dakika

Tür:  Bilimkurgu

 

 

Özet: Film, ordu dilbilimcisi Dr. Louise Banks’in hikayesini anlatıyor. Birden çok uzay gemisi dünyaya iniş yapınca dünya adeta sarsılır. Amaçlarının ne olduğu bilinmeyen uzaylılarla iletişim kurmanın yolları aranmaya başlar. Uzaylılarla iletişim kurması için ordu dilbilimcisi Dr. Louise Banks çağrılır. Doktora yardımcı olması için de fizikçi Ian Donnelly seçilir. İkilinin artık en önemli görevi uzaylıların barışçıl mı yoksa istilacı mı olduğunu belirleyebilmektir. Bu süreçte bir diğer zorluk da ordunun ısrarcı bir şekilde saldırı yanlısı olması olacaktır…
Başrollerine Superman’in sevgilisi Louis Lane rolünde boy gösteren Amy Adams ve Marvel’ın Hawkeye’ı Jeremy Renner’ı yerleştiren Arrival filminin yönetmen koltuğunda Sicario’nun yönetmeni Denis Villeneuve oturuyor. Filmin senaryosunu ise Elm Sokağında Kabus ve Son Durak 5’in senaryolarına imzasını atan Eric Heisserer yazıyor. Filmin kadrosunda Michael Stuhlbarg, Tzi Ma, Mark O’Brien ve Forest Whitaker da yer alıyor.

Merhaba.. Söze nereden başlayacağımı bilmediğim bir yazı. Film bittiği zaman ekrana bakıp vay bee dediğim bir kurguyla karşınızdayım. Zaman geçsin diye bilim kurgu kategorisinden bir film seçip izlemeye karar vermiştim. Önüme çıkan ilk filmi açtım. Beni bu kadar etkileyeceğini düşünmemiştim. Sıradan bir bilim kurgu filmi gibi görünen Arrival hayata bakış açınızı değerlendirmenizi sağlayacak. Bizler psikolojik danışmanlar olarak hayatımızda iletişimin ne kadar önemli bir unsur olduğunu biliriz. Ve inanın bu film bizlere iletişimi düzgün kurmanın hayat dahi kurtardığını gösterecek.

2016 yılının en insani filmi Arrival ve evet uzaylılarla alakalı. Güzel bir ironi olduğunun farkındayım. Hepimiz mutlaka bur uzaylı istilasına uğrayan bir Amerikan filmi izlemişizdir. Geçmişi unutun bu film size pahalı efektler gereksiz aksiyon sahneleri vadetmiyor. İnsanın kendiyle olan mücadelesini zamanı anlamaya çalışmasını anlatıyor.

Biraz filmin içeriğinden de söz edeyim. Arrival Ted Chiang ın Story of Your Life adlı kısa romanından uyarlama. Dil bilimci olan bas karakterimiz Louise nin bakış açısıyla anlatiliyor film. Baslarda Louise yı hayata küsmüş çocuğunu kansere feda etmiş bir anne olarak görüyoruz. Tam bu sırada uzaylılar yarı yumurtamsı bir gemiyle dünyaya geliyor. Hiçbir şekilde iletişim kurulamayan yaratıklar için Louise den yardım istiyorlar. Louise ve fizikçi ortağı ( devlet tarafından bu ise verilmistir o da.) Ian ile onların amaçlarını öğrenmeye çalışırken hayatlarını tehlikeye atıyorlar.

Kabul etmeliyim ki Louise ve Ian oaraya çağrıldığında hemen sorunu çözecekler ve bir savaş  başlayacak diye düşünmüştüm. Öte yandan Arrival hiç aksiyon işine girmiyor. Benim filmde en çok etkilendiğim sahne giriş kısmı. Orada kızıyla ilgilenen ve onu kaybetmeyi yaşayan mağrur bir anneyi gösteriyor bize Amy Adams ( lousie ).

Filmin sonlarına dogru gelirsek bas kahramanımızın bir seçim yapması gerekecek. Bana kalırsa yaptığı seçim en doğru karardı ama bu olayın tartışma yaratacağına da eminim. Hatta filmi izledikten sonra bu seçimle alakalı düşüncelerinizi de duymak isterim.

Baslarda da dediğim gibi film bizlere farklı bakış açıları kazandıracak. Hatta filmde işlenen bakış açılarından biri de 1950 lerde ortaya atılmış bir hipotezle alakalı. Sapir-Wharf hipotezine göre insanların ve kültürlerin davranışlarını belirleyen unsur dildir. Dilin sınırları ölçüsünde dünya anlam kazanır. Ve bu hipotezi anlamamızı sağlayan hatta belki kabul etmemize sebep olabilecek bir Denis Villeneuve filmi Arrival. Bence bilim kurgu filmleri arasında en iyi kategorisine adını altın harflerle kazımış. Ve hatta yönetmenin en iyi filmi. Nazik ve yumuşak geçişlerle louise nin yaşadıklarını her şekilde anlamamızı sağlıyor.

Daha fazla uzatmak istemiyorum. Her zaman olduğu gibi bu filmde de askın var olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Sizlere Ian ın Louise e söylediği güzel sözlerle veda etmek istiyorum.

‘ Bunca yıldır yıldızlara bakıyorum. Beni asıl etkileyen onlarla tanışmak değil seni tanımak oldu.’

Aşkla kalın..

 

Çağla Ayhan
Psikolojik Danışman
caylaayhan45@gmail.com

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.