Wild Strawberries (Yaban Çilekleri) – Film inceleme

Rehberlik Servisi
928 Görüntüleme - Şubat 20, 2017
Sponsor Bağlantılar
Örnek Resim

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin Adı: Wild Strawberries (Yaban Çilekleri)

Oyuncular: Victor Sjöström, Bibi Andersson, Ingrid Thulin, Gunnar Björnstrand, Max von Sydow

Yönetmen: Ingmar Bergman

Süre: 1 saat 33 dakika

Tür: Dram

 

 

Neden İzleyelim?

“İnsanlarla olan ilişkilerimizde, temelde onların karakter ve davranışlarını tartışır ve değerlendiririz. İşte bu yüzden bu sözde ilişkilerin tümünden kendimi geri çektim.”

Yaşlı ve huysuz profesör Isak Borg, yaşadığı yalnızlık duygusunu bu sözlerle anlatmaya başlar. Ardından kendini ve hayatını anlatan birkaç cümleyi paylaşır bizlerle. Bu kısımda onu tanır ve yıllardır içine attığı duygularını paylaşırız. Kendisi yetmiş sekiz yaşında, bakteri bilimi üzerine çalışmalar yapmış bir profesördür. Lund Üniversite’ sinden fahri derece almak üzere yola çıkacaktır. İşte bu yolculuk profesörün kendisini tanıması ve kabullenmesi sürecini işler.

Tek başına gitmeyi planladığı yolculuğa önce gelini ardından da üç genç katılır. Yaptıkları sohbetler ve yolculuk esnasında yaşadıkları olaylar hepsinin yaşamlarına dair sorgulamalar yapmalarına zemin hazırlar. Ancak hiç kuşkusuz filmin en can alıcı sahneleri Isak Borg’ un gördüğü rüyalardır. İlki filmin başında görülür ve özellikle ölüm temasını işler. Kaldı ki Isak Borg artık yaşlı bir adamdır. Ölüm fikri aklına sıklıkla gelen fikirlerden biridir. Korkularıyla yüzleştiği bu rüyada gerçek yaşamla kurgu arasında bir köprü oluşur. Bilinç ve bilinçaltı kendini tamamlamaya başlar.

İkinci rüyada uzun yıllar emek verdiği ve sonunda bir nişane ile taçlandırılacak olan bilim insanı kimliği sorgulanır ve Isak Borg bu sınavdan geçmenin yollarını arar. Ardından rüyaya başka kişiler dahil olur ve Isak bu karmaşıklığın üstesinden gelmeye çalışır.

Isak Borg’ un yaşadığı tüm bu çatışmaları anlamlandırmaya yarayan sahneler ise geriye dönüşlerde ortaya çıkar. Ailesi, ilk aşkı ve yaşadıkları mı onu bu duruma getiriyor yoksa Isak bu hayatı kendi seçimleriyle mi inşa etti? Yaşlı bir profesörden çok daha fazlasını barındıran Isak Borg’ un yolcuğuna tanıklık ederken onunla birlikte düşünecek, sorgulayacak ve 1957 yılının İsveç’ inin siyah beyaz yansımasına tanıklık edeceksiniz. Keyifli seyirler.

BONUS

Türkiye’ de ve Dünyada Yaşlılığa Dair İstatistiki Bilgiler

-Birleşmiş Milletler 2008 yılı nüfus projeksiyonlarına göre dünya genelinde 65 yaş üzerindeki nüfusun 2025’ te 840 milyona, 2050’ de de 1,5 milyara ulaşması beklenmektedir.

-Türkiye İspanya, Norveç, Japonya, Kanada gibi OECD ülkelerinden çok daha genç bir nüfusa sahiptir.

-Türkiye nüfusu bugün genç olsa da giderek yaşlanmaktadır. 1960’ da 1 milyon olan yaşlı sayısının bugün 7 katına çıktığı bilinmektedir. 1960’ larda kadınlar için 54 yıl, erkekler için 51 yıl olan yaşam süresi beklentisi 2030’ da erkeklerde 74 yıl, kadınlarda 79 yıl olarak öngörülmektedir (OECD 2000).

-Türkiye’ deki hanelerin büyük bir çoğunluğunda yaşlı bulunmamaktadır. Hanelerin yüzde 12’ sinde sadece 1 yaşlı; yüzde 5’ inde 2 yaşlı; sadece binde 1’ inde ise 3 yaşlı vardır. Yaşlıların yüzde 55’ i kadın ve yüzde 45’ i erkektir (HÜNEE, 2010; akt: Aközer, M., Nuhrat, C., Say, Ş., 2009

 

 

Necla AYDOĞAN
Psikolojik Danışman
neclaydogan.94@hotmail.com


Kaynakça
Aközer, M., Nuhrat, C., Say, Ş., (2011) Türkiye’ de yaşlılık dönemine ilişkin beklentiler araştırması. Aile ve Toplu, 7, 104-105.


 

 

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sponsor Bağlantılar