Uzaktaki Anılar ( A walk to remember ) – Film İnceleme

16.02.2017
5.558
Uzaktaki Anılar ( A walk to remember ) – Film İnceleme

 

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin Adı: Uzaktaki Anılar ( A walk to remember )

Oyuncular: Mandy Moore ,  Shane West ,  Lauren German ,  Daryl Hannah ,  David Lee Smith

Yönetmen: Adam Shankman

Süre: 101 Dk

İmdb Puanı: 7.4

Tür: Dram Romantik

 

 

 

Film Özeti

İçinde bulunduğu çetenin başı belaya girince Landon Carter, bir anda kendini okul tiyatrosunda sahnelenecek bir oyunun içinde bulur. Burada karşılaşacağı sessiz ve kendi halinde bir kız olan Jamie’ye aşık olması ise tüm hayatını tümüyle değiştirecektir.

Merhabalar.. bugün size Aşk üzerine hüznün nakış gibi işlendiği bir hikayeden bahsedeceğim Uzaktaki Anılar ( A Walk to Remember).  Okulun asi ve yakışıklı öğrencisi London Carter ve okulun sessiz ve çalışkan öğrencisi Jamie Sullivan. İkisinin umut dolu birlikteliği. Sıradan genç kız popüler erkek bu ikisini bir araya getiren bir tiyatro klubü. London işlediği bir suç yüzünden tiyatro klubüne dahil olmak zorunda kalır ve bizim sessiz kızımızdan nefret eder. Ne derler bilirsiniz büyük aşklar nefretle başlar. Bizim hikayemizde de aynen bu şekilde oluyor.

Birlikte replik çalışmaya başlayan ikili bir süre sonra birbirine geri dönülemez bir şekilde bağlanıyor. Burada bir parantez açmalıyım. London Jamie ye aşık olmayacağından o kadar emindir ki bunun için Jamie ye söz bile verir. Asla sana aşık olmayacağım. Asla asla dememek gerekir ki London da çok geçmeden tüm varlığıyla Jamie yi sever.

Film A Walk to Remember isimli Nicholas Saprks ın kitabından uyarlanmış. Ne kadar çok istesem de kitabını okuyamadım. Filmi beni bu kadar etkilediyse kitabının olağanüstü olduğunu düşünüyorum.

Bu film bana Shane West i tanıttı. Mandy Moore u zaten daha önceki filmlerinden tanıyordum. Ve bu filmde ayrıca beğendim. Saf masum güzelliğiyle güneş gibi parlamış. Filmin içinde söylediği şarkıyla da kalbimi kazanmayı başardı. I know now you’re my only hope (Şimdi biliyorum, sen benim tek umudumsun) şarkının en çok etkilediğim kısmı. Çünkü Jamie London için umut oluyor. Hayatını değiştiriyor. Ona inanmayı öğretiyor önce aşka sonra kendisine. Asi serseri London gidiyor aklı başında olgun bir tıp öğrencisi London geliyor.

Sevgiyi iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir film. Filmin uzun sürmemesi de artı puan eklemiş. Zaten filmi izlerken sonunun nasıl biteceğini tahmin edebiliyorsunuz. Ama oyuncuların o sıcacık yapısı sizi etkiliyor. Bu yüzden filme bir şans verilmesi taraftarıyım.

Filmde beni en çok etkileyen sahne London un Jamie yi ikna etmeye çalıştığı kısım olmuştur her zaman. Her zaman diyorum çünkü en az 5 defa izlemişimdir. London ın çabasını hep takdir etmişimdir. Ve Jamie nin listesindeki şeyleri yapması. Aynı anda iki yerde olma. Nasıl güzel düşünmüşsün sen çocuk derim hep o sahnede. Fazla uzatmadan sizleri filmde en çok sevdiğim repliklerle başbaşa bırakıyorum.

‘Sevgi her zaman sabırlı ve candandır. Asla kıskanç değildir. Sevgi asla kendini beğenmiş ya da kibirli değildir. Asla kaba ve bencil değildir. Saldırgan ve kızgın değildir. Sevgi başka insanlarından zevk almaz fakat hakikati sever. Her zaman bağışlamaya,güvenmeye,ümit etmeye hazır ve başa gelen herşeye tahammül eder…’   ‘ Anılar gidince ruh da gider.

‘O zaman benden geriye birşey kalmaz.’

‘ Bizim aşkımız rüzgar gibi. Onu göremiyorum ama hissediyorum.’ Aşkla kalın…

 

Çağla Ayhan
Psikolojik Danışman
caylaayhan45@gmail.com

 

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.