A Dangerous Method (Tehlikeli İlişki)

02.01.2017
4.675
A Dangerous Method (Tehlikeli İlişki)
Sponsor Bağlantılar

FİLMİN KÜNYESİ

Haftanın Filmi: A Dangerous Method (Tehlikeli İlişki)

Oyuncular: Michael Fassbender, Keira Knightley, Viggo Mortensen, Vincent Cassel

Yönetmen: David Cronenberg

Süre: 1 saat 39 dakika

Imdb: 6,5

 

Filmin İçerdiği Psikoloji Konusu: Psikanaliz, Sözcük Çağrışım Testi, Freud, Jung daha ne olsun!

Özet: 1904 yılında geçen hikaye, psikanalist Carl Jung ile hastası Sabina Spielrein arasında doktor-hasta ilişkisiyle başlayan ve daha sonrasında ise Freud’un da dahil olacağı çalkantılı bir ilişkiye dönüşen bir aşk üçgenini anlatıyor.  Evli ve eşi bebek bekleyen Carl Jung, akli dengesi yerinde olmayan Sabina üzerinde Freud’un tartışmalı tedavi yöntemini ilk kez uygular; fakat tedavinin ilerleyen aşamalarında Sabina ile yakınlaşmaktan kaçamaz. Bu üçlü ilişki gerilimi arttırırken Freud ve öğrencisi genç Jung’un da arası açılacaktır.

Neden İzleyelim?

Vücudu adeta purosuyla bütünleşmiş biricik üstadımız Freud’un, Jung’ la gerçekleştirdiği nefes kesen diyalogları izlerken 1900’lü yılların Viyana’sına da şöyle bir göz atmış olacaksınız. Jung’ un hastalarıyla gerçekleştirdiği görüşmeler sizi psikanaliz konusunda doyuma ulaştırır mı bilinmez ama Freud’ la düştüğü fikir ayrılıklarını tüm ayrıntısıyla izlemek psikoloji dünyasına bir adım daha yaklaşmanızı sağlayacak. Jung’ un sözcük çağrışım testini uygulayışı, Freud’ un Jung’ın rüyasını yorumlayışı, ikili arasında gerçekleşen mektuplaşmalar ve daha birçok sahne sizi filmin içinde yaşayan birer kahraman yapmaya yetecek. Tabi Freud’un kanepesini de unutmamak gerek. Meşhur kanepe siz rüyalar aleminde dolaşırken Freud’ un bilinçaltınızı altüst etmesi için sizleri bekliyor! Vee milyonların aklındaki tek soruyu da cevaplandıralım. Psikanaliz mi psikoanaliz mi? Freud’un repliği ile tartışmaya son noktayı koyalım:

‘’Psikanaliz değil, psikoanaliz. Daha mantıklı ve kulağa daha iyi geliyor.’’

Nasıl Değerlendirelim?

Psikoloji dünyasında çığır açan buluşlara imza atan Freud ve onun izinden giderken yolunu değiştirip kendine farklı bir dünya oluşturan Jung… Psikoloji tarihinin iki dev ismini bir araya getiren 2011 yapımı bu filme sadece psikolojik açıdan değil bir bilimin doğuşunun getirdiği sancılar açısından da bakmaya çalışalım. İnsan psikolojisinin anlaşılmazlığının aşılması konusuna getirilen en çarpıcı açıklamayı Freud ve Jung’ un eşsiz fikirlerinden dinlerken sorgulamayı ve eleştirmeyi de ihmal etmeyelim. İnsanoğlunun en derinlerinde sakladığı arzuları gün yüzüne çıkarmak ve bu sayede pek çok psikolojik rahatsızlığı tedavi etmek için yola koyulan Freud ve bir dönem onun varisi olarak görülen Jung’ a bir de bu perspektiften bakmak için geç kalmayın. Tabi bütün bunların yanında filmin bazı eleştirmenlerce yüzeysel olarak görüldüğünü de eklemeyi unutmayalım.

Dikkat önceden uyaralım! Filmi daha iyi anlamak isteyenler ve Psikanaliz hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanlar için öncesinde küçük bir araştırma yapmak faydalı olacaktır.

Film Hakkında Kısa Kısa

Film, John Kerr’in “The Talking Cure” adlı oyunundan, Oscar ödüllü senarist Christopher Hampton tarafından sinemaya uyarlandı.

Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan film, eleştirmenlerden de büyük övgü topladı.

Freud’u canlandıran oyuncu Viggo Mortensen, dünyaca ünlü Yüzüklerin Efendisi serisindeki Aragorn karakteriyle hafızalara kazınmıştır.

 

 

Necla AYDOĞAN
Psikolojik Danışman
neclaydogan.94@hotmail.com

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.