Mommy (Ana)

02.01.2017
2.881
Mommy (Ana)


FİLMİN KÜNYESİ

Haftanın filmi: Mommy (Ana)

Oyuncular:  Anne Dorval, Antoine-Olivier Pilon, Suzanne Clement, Alexandre Goyette

Yönetmen: Xavier Dolan

Süre: 2 saat 20 dakika

 Imdb: 8,1

Filmin içerdiği psikoloji konusu: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Özet: Diane Despres (Anne Dorval) üç yıl önce kocasını kaybetmiştir. Kocasının ölümünden sonra, hiperaktivite ve dikkat bozukluğu teşhisi konan on beş yaşındaki oğlu Steve (Antoine-Olivier Pilon) ile zor zamanlar geçirmeye başlar ve onu rehabilitasyon merkezine rulet siteleri yatırır. Ancak Steve çıkardığı sorunlar yüzünden merkezden uzaklaştırılır. Diane iki seçeneğe sahiptir; ya oğlunu yanına alacak ya da onu ıslahevine gönderecektir. Oğlunu ıslahevine göndermek istemez ve yanına alır. Kısa bir süre sonra da yeni komşusu Kyle (Suzanne Clement)’ dan yardım ve destek almaya başlar.

Neden izleyelim?

2014 yılında vizyona giren film, aynı yıl gerçekleştirilen Cannes Film Festivali’nde alkışlar eşliğinde Jüri Ödülü’nü aldı. Oldukça ses getiren bu yapımın bizleri kendine çekecek en önemli yanı ise anne-çocuk ilişkisine çok yakın bir kadrajdan bakıyor olması. Çağımızda yanlış anlaşılması bir yana teşhis koymada dahi sıkıntı yaşanan bir bozukluk olan DEHB’yi, merkeze aileyi alarak anlatması filmin diğer bir çekici yanı. Her sahnesinden bir anlam çıkarmamız mümkün tabi yaşanan drama dayanabildiğimiz sürece.

 

Nasıl Değerlendirelim?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu sadece ‘’hareketli çocuk işte’’ diye tanımlayanların ters köşeye hazırlanmaları gerek! Bildiğiniz veya düşündüğünüz her şeyi unutun ve bu dram yüklü filmin ardındaki gerçekleri görmeye çalışın. Çünkü gerçek, olduğunu sandığınız şey, ben böyle değilim, diyerek yüzünüze bir tokat gibi çarptığında kendinize gelmeniz biraz zaman alabilir. Yazar der ki, ‘’Hayat, siz planlar yaparken yaşadıklarınızdır.’’ . Bir anne bir karar verdi ve plan yapmayı bıraktı. Ardından yaşadıklarını izlerken hayatınızı, düşüncelerinizi ve mesleğinize olan inancınızı sorgulamayı ise size bıraktı.

 

BONUS

Xavier Dolan’ı Neden Sevdik?

Sinema hayatına 19 yaşında başlayan Xavier Dolan kariyerine 6 film sığdırmış durumda. Halihazırda çekimlerine devam edilen ve yakın zamanda vizyona girmesi beklenen bir filmi daha var. Neredeyse her yıla bir film sığdıran, her filmi fazlasıyla beğenilen ve bir sonraki projesi merakla beklenen bir isim olmayı başaran Xavier, sinemanın dahi çocuğu olarak adlandırılıyor. İlk filmi olan Annemi Öldürdüm (J’ai Tué Ma Mère) ile Cannes Fim Festivali’nde 8 dakika boyunca ayakta alkışlanmıştır. Ayrıca dünyaca ünlü İngiliz şarkıcı Adele’ in uzun bir aradan sonra kamera karşısına geçtiği “Hello” klibinin de yönetmenidir kendisi. Profesyonel sinema hayatına 20’li yaşlarında geçmesine rağmen küçükken pek çok reklamda rol almış, ilerleyen zamanlarda da kısa film ve seslendirme projelerinde yer alarak yeteneğini o zamandan belli etmiştir.

 

 

Necla AYDOĞAN
Psikolojik Danışman
neclaydogan.94@hotmail.com

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.