Karantinada Öğrencilere Animasyon Filmleri

14.12.2020
6.287
Karantinada Öğrencilere Animasyon Filmleri

Covid-19 sebebiyle tekrar mecburi olarak evlere kapandık. Peki bu süreçte öğrencilerimiz teknolojiyi nasıl kullanıyor. Hepsinin çok da eğitim ile dolu kullanmadığını düşünerek onlara ufak yönlendirmeler yapmak isteyeceğinizi düşündüm. Bu sebeple çocuklar için animasyon filmlerini araştırdım. Hangilerini önerebiliriz diye hepsini de tek tek izledim. Şimdi size sırası ile bu filmleri kısaca tanıtacağım. Hoşunuza gidenleri seçip öğrencilerinizle paylaşmanız dileğiyle.

  • Yeti Efsanesi: Evinin çatısında bulduğu efsanevi yaratık olan yetiyi evine götürmeye çalışan Yi ve arkadaşlarının hikayesini anlatıyor. Onlar yetiyi eve götürmek isteseler de yetinin geri dönmesini istemeyen insanlara karşı da mücadele etmeleri gerekecek. Arkadaşlık, sözüne sadık olma ve mücadele temaları çok güzel işlenmiş.
  • Zootopiya: Hayvanlar aleminde; gizem, suç ve komedi dallarında yapılmış olan film. Polis olmak isteyen bir tavşanın bu amaç uğrunda verdiği mücadele ve karşılaştığı yanlışlara karşı koyması işleniyor.
  • Ejderhanı Nasıl Eğitirsin Serisi: üç farklı filmden oluşan seri ejderhaları olan Vikinglerin yaşadığı bir adada başlarına gelen maceralar işlenmektedir.
  • Moana: cesur, doğa ile iç içe büyümüş olan kabile şefinin kızı Moana yaşadığı adaya büyük bir lanet gelene kadar mutlu bir hayat sürmüştür. Yaşadığı adaya gelen sorunu çözebilmek için zorlu bir maceraya atılır ve adayı yeniden huzura ulaştırmak için zorlu sınavlardan geçer.
  • Ters Yüz: Riley isimli küçük bir kızın yaşadıkları evden taşınmaları sonucunda yaşadığı duygu değişimlerini işlemiş ve her duygunun ayrı ayrı kıymetli olduğunu anlatan film. Ayrıca filmin senaryolaştırılması sürecinden çok sayıda psikologdan yardım alınmış.
  • Ferdinand: arenada dövüşmek istemeyip tarlalarda çiçek koklamak isteyen bir boğanın yaşam hikayesi ve verdiği mücadeleleri konu alıyor. Şiddetle mücadele ve arkadaşlık temaları çok güzel aktarılmış.
  • Coco: 12 yaşındaki Miguel’ in ölmüş bir müzisyenin gitarını bulması ile ölüler diyarına gitmesi ve orada yaşadığı maceraları konu almaktadır. Ölüm teması var diye listeye almakta kararsız kalsam da gösterilen ölülerin yaşayanlardan farklı olmaması, yalan söylememek, başkasının emeğine göz dikmemek ve sevdiklerini unutmamak gibi temalar işlediği için kıyamadım.
  • Küçük Prens: Hem küçükler hem de büyükler için hayat dersleri ile dolu Küçük Prens kitabının animasyon versiyonu.
  • Kayıp Balık Nemo: Nemo isimli balık babasının gözünün önünde yakalanır. Bunun üzerine babası tüm okyanusu aşarak oğlunu kurtarmak için çeşitli maceralara göğüs gerer.
  • Kung Fu Panda serisi: Panda Po’nun bir Kung Fu ustasına dönüşümünün hikayesi anlatılmaktadır. Tabi ki bu dönüşüm anlık ve efsanevi değil. Kahramanın tüm zorlanmaları buna rağmen pes etmeyişi çok güzel işlenmiş.

ÖNEMLİ NOT: Bence animasyonlar yalnızca küçük yaş grupları için değildir 😊 İyi Seyirler.

 

YAZAR BİLGİSİ
PDR lisans eğitimimi Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde 2016 yılında tamamladım. PDR yüksek lisans eğitimimi Aksaray üniversitesinde 2020 yılında tamamladım. 2017 yılından beri MEB/PİKTES projesinden psikolojik danışman ve rehber öğretmen olarak çalışıyorum. 2017 yılında; aile danışmanlığı eğitimi, cinsel terapi eğitimi, şema terapi eğitimi ve işaret dili eğitici eğitimi sertifika programlarına katıldım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.