This is Us – Dizi inceleme

21.11.2018
2.878
This is Us – Dizi inceleme

 

THIS IS US DİZİ İNCELEME

Dizi adı: This is us

Yayın tarihi: 2016 (şu an 3. Sezonda devam ediyor)

Tür: dram, aile, komedi

Oyuncular: Milo Ventimiglia, Mandy Moore, Sterling K. Brown, Chrissy Metz ve Justin Hartley

Karakterler: Jack Pearson (baba), Rebecca Pearson (anne), Randall, Kate ve Kevin (kardeşler)

Dizi daha ilk bölümden izleyicide onlardan biriymiş hissi uyandıran sıcacık sunumuyla izleyiciyi ekrana bağlamayı başarıyor. Aynı gün dünyaya gelen kişilerin hayatlarını birbirinden bağımsız olarak ve aynı zamanda birbiriyle ilgisini ele alma konusunda oldukça başarılı. Dizi başladığı andan itibaren geçmiş ve günümüzle bağlantılar kuruyor. Jack ve Rebecca üçüz çocuk beklerken çocuklardan birinin yaşamadığını öğreniyorlar. Kate ve Kevin ‘e üçüncü kardeş olarak onlarla aynı gün doğan ve ailesi tarafından terk edilerek hastaneye bırakılan Randall ‘ı evlatlık olarak alırlar. Kate sıcakkanlı olan ve kilo problemi yaşayan birini, Kevin ünlü ve alkol problemi yaşayan birini, Randall ise ailenin en aklı başında, çalışkan ve başarılı bir avukatı canlandırıyor.

Dizi en temelde Jack ve Rebecca’ nın ilişkisini, iyi anne baba olma yolunda gösterdikleri fedakarlıkları ve çocuklarıyla olan ilişkisini ele alırken evrensel duygulara değiniyor. İyi insan olmak, fedakarlık gibi. Ve tüm bunları yaparken mesaj verme kaygısı gütmeden hikayeyle o kadar bütünleşmiş bir şekilde veriyor ki dizinin dilini anlamasak da his akışına engel olmak pek mümkün görünmüyor. Jack’ in ailesi için mücadele eden, elinden gelen her türlü fedakarlığı yapan iyi bir baba olması, Rebecca’ ın çocuklarının ihtiyaçlarını önemseyen iyi anne, iyi eş olma çabaları izleyicide sıcak aile ortamını hissetmemizi sağlıyor. Dizi aynı zamanda “bağlanma” ile ilgili çok güzel kesitler sunuyor.

Kate ‘in babasıyla bağlanma türü ve bu bağlamda annesine karşı olan hisleri ve kilo problemi arasındaki ilişkiyi ilerleyen bölümlerde görmek mümkün, Yine Kevin’ in çocukluğundan itibaren çalışkanlığı ve davranışlarıyla ilgili Randall ‘ın gerisinde kaldığını hissetmesi ve ilerleyen yaşlarında ünlü bir oyuncu olmasına rağmen içsel huzurunu bulamamış ve alkol problemi yaşayan birisi olması ve tüm bunlara dönüp baktığında babasıyla olan ilişkisini gözden geçirdiğini görebiliyoruz. Randall’ ın ırk farklılığından dolayı evlatlık edinildiği aileye kendini ait hissetme süreci ve en nihayetinde öz babasını bulma girişimleri ve kendisinin de evlat edinme süreçlerinden geçmesi, geçmişi ve şimdiki yaşamı arasındaki ilişkiyi etkileyici bir şekilde sunuyor.

Yaşanılan her anın kıymetli olduğunu, ve dolu dolu yaşanması gerektiğini, kaybedilen zamanın, kişilerin geri getirilemezliğinin insanda oluşturduğu duyguları çok güzel özetliyor dizi. Sevginin ve umudun insan için en derindeki duygular olduğunu, ailenin bireyler için birleştirici bir unsur olduğunu, bazen çeşitli sıkıntılar yaşanabilse de iyi ve kötü günlerde ailenin koşulsuz desteğini almanın birey üzerindeki etkilerini pamuğa dokunuyormuş hissiyle aktarıyor dizi. İzleyeceklere şimdiden keyifli seyirler.

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.