Peekay – Film incelemesi

Rehberlik Servisi
3.426 Görüntüleme - Ocak 30, 2017
Sponsor Bağlantılar
Örnek Resim

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin adı: Peekay

Oyuncular: Aamir Khan, Anushka Sharma, Sushant Singh Rajput, Ranbir Kapoor.

Yönetmen: Rajkumar Hirani

Süre: 152 dakika

İmdb: 8.2

Tür: bilim kurgu, din felsefesi

 

 

 

ÖZET

Pk filmi oldukça yoğun ve ince işlenmiş bir olay örgüsüne sahip bu da özetleme işini zorlaştırıyor. Çünkü filmin her sahnesi çok değerli insan kesip atmakta zorlanıyor. Kabaca bakacak olursak, uzak gezegenlerden gelen astronot bir dostumuz Dünya’mıza gelir ve türlü maceralara atılır. Dünya’dan öğreneceği çok şey olduğu gibi bize öğreteceği de birçok şey vardır. Bu eğlenceli macera arasına serpiştirilmiş aşk ise filme daha da samimi bir hava katıyor.

NEDEN İZLEYELİM?

Evet, tatil geldi ve biz psikolojik danışmanlar çok yorulduk, bizim işimiz olmadığı halde önümüze dayatılan evraklar, bol mobbingli, bol stresli günler üzerine artık dinlenmeye ihtiyacımız var. Tabii bunu etrafınızdakilere söylemeyin çünkü size  ‘amaan ne yapıyorsun da yoruluyorsun, bütün dönem yattın zaten’ diyeceklerdirJ uzun lafın kısası tatile girmişken bu mutluluğun üzerine bir de bu sıcacık filmin yaydığı enerji size çok iyi gelecek. Ve bunun yanında dönem başladığında ilk hafta tatil üzerine okula mayış mayış gelen çocukları canlandırmak, onları motive etmek için de birebir olacaktır bu film özellikle lise de çalışan öğretmenlerimiz için.

FİLM DEĞERLENDİRMESİ

Pk ana temada dünyaya objektif gözle bakan, buraya yabancı, Dünya’yı tanımayan birinin bizi izleyerek Dünya’yı anlama çabasını, bizi, davranışlarımızı, inançlarımızı yorumlamasını işliyor. Ben bu filmi en çok bu yönüyle seviyorum bize farklı bir bakış açısı sunuyor adeta bize bir ayna tutup kendimizi olduğu haliyle, tüm saflığıyla izletiyor bize. Bunun yanında bir Hindu ile bir Müslüman arasındaki aşkı anlatıyor bize. Ve bunu yaparken bir taraf seçmeden herkesin herkesi olduğu gibi kabul ettiği güzel ve mutlu bir dünya fikrini öne atıyor. Son zamanlarda yaşadığımız olayları düşününce gençliğimize, öğrencilerimize birbirimizi, farklılıklarımızı sevmeyi ve birbirimize saygı duymayı öğretmenin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu değerleri öğretmede pk filminin bize yardımcı olabileceğine inanıyorum. İyi seyirler,  iyi tatiller.

 

 

Çiğdem EKİZ
Psikolojik Danışman

 

Sponsor Bağlantılar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sponsor Bağlantılar