Gilbert’in Hayalleri – Film İnceleme

Rehberlik Servisi
1.619 Görüntüleme - Nisan 3, 2017
Sponsor Bağlantılar
Örnek Resim

Vizyon Tarihi:25 Aralık 1993

1993 – ABD

Dram

118 Dak.

Lasse Hallström

Johnny Depp ,  Leonardo DiCaprio ,  Juliette Lewis , Crispin Glover ,  John C. Reilly

Peter Hedges

Bertil Ohlsson ,  Meir Teper

 

 

Film Özeti: JohnnyDepp, Leonardo DiCaprio ve Juliette Lewis gençlik dönemlerinde çektikleri Gilbert’ın Hayalleri adlı film, ailesinin arasına sıkışmış bir gencin öyküsünü anlatıyor… Otistik kardeşi oynayan DiCaprioya bakama sorumluluğu Gilbert’a (Depp) vermiştir şişman annesi… Sonraları aşık olan Gilbert için hayat inanılmaz derecede zorlaşmıştır.

Peter Hedges’in aynı adlı romanından uyarlanan film başrollerinde Johnny Deep ve Leonardo DiCaprio gibi önemli isimleri buluşturuyor. 1993 yılına ait bu yapım çağımızın en büyük rahatsızlıklarından olan otizm ve obezite üzerine kurulu bir hikayeden oluşuyor.

Obeziteye karşı savaşmayı bırakıp kendini eve kapatan bir anne, 18 yaşına gelmesi mucize gözüyle bakılan otizmli bir çocuk, henüz 20’li yaşlarda olmasına rağmen koca bir ailenin yükünü sırtına yüklemiş bir genç erkek ve annenin boşvermişliğinin hissedilmemesi  adına evi çekip çeviren iki genç kadının oluşturduğu bir ailenin hikayesidir bu.

Tabi filmin adından da anlaşılacağı üzere merkeze ailenin mutluluğu adına kendi hayallerinden vazgeçen Gilbert alınmış. Genç yaşlarına sığdırmak istediği onca güzel macera özellikle otizmli kardeşine göz kulak olduğu zamanların arasında kaybolup gitmiş. Ancak yeni tanıştığı genç bir kız Gilbert’in unuttuğu hayalleri ona tekrar hatırlatacak ve hayallerini gerçekleştirmesi için onu cesaretlendirecektir. Peki ya Gilbert’in bunları yapacak gücü var mıdır?

Hikayesi ve işlenişiyle sizi alıp götürecek bu filmdeki oyunculardan birine ayrı bir parantez açmak isterim. Leonardo DiCaprio’nun çocuk yaştaki otizm performansı takdire şayan. Oscar’ı o yaşta hak etmiş de vermemişler vesselam.

İyi seyirler dilerim.

 

 

Necla AYDOĞAN
Psikolojik Danışman
neclaydogan.94@hotmail.com

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sponsor Bağlantılar