Ove Adında Bir Adam ( En Man Som Heter Ove ) – Film İnceleme

Rehberlik Servisi
1.294 Görüntüleme - Mart 21, 2017
Sponsor Bağlantılar
Örnek Resim

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin Adı: En Man Som Heter Ove (Ove Adında Bir Adam)

Oyuncular: Rolf Lassgard, Tobias Almborg, Viktor  Baagoe, Filip Berg, Bahar Pars

Yönetmen: Hannes Holm

Süre: 1 saat 56 dakika

Tür: Dram, Komedi

 

 

 

 

Neden İzleyelim?

Ove adında bir adam. Emekliliği gelmiş, ketum, oturduğu sitenin başkanlığını yaparak vakit geçiren kendi halinde bir adam. İlk bakışta böyle tanıyoruz Ove’ yi. Sinirleniyoruz ona. İnsanlara karşı tavırlarına anlam veremiyoruz. “Sitenin içinden araba geçmesinin ne zararı var ki?” diye düşünüyor, Ove’ nin arabaları durduruşuna kızıyoruz. Sonra yeni komşuları geliyor siteye. Ove onlara karşı da aynı tavrı sergiliyor. Ancak bu komşular farklı. Ove’ yi her şeye rağmen seviyor, ona güvenip inanıyorlar.

Ove her gün eşinin mezarı başına çiçek götürüyor ve yaşadıklarını sadece eşine anlatıyor. Ancak acısı büyük, eşini öylesine özlüyor ki onun yanına gitmeye karar veriyor. İntihar hazırlıklarına başlıyor, deniyor ama olmuyor. Hep bir sebep çıkıyor karşısına. Her intihar denemesinde Ove’ yi tanımaya başlıyoruz. Geçmişe dönüp hayatını anlatmaya başlıyor. Sonra her şey adım adım anlam kazanmaya başlıyor. Peki Ove aslında kimdi?

Daha küçükken yaşadığı bir acı hayata hazırlamaya başlıyor Ove’ yi. Pek konuşmaz, kendini ifade edemez halde lakin onu da anlayan birileri çıkıyor karşısına. Büyük travmalar atlatıyor desek yalan olmaz. Güzel hayaller her seferinde ani bir acıyla son buluyor. Film bunu yaparken size asla sinyal vermiyor. Huzura kavuştuğunu düşündüğünüz anda Ove’ yi olanları unutup kendine gelmeye çalışırken buluyorsunuz.

Nasıl Değerlendirelim?

Ove aslında mahallemizin kötü gibi görünen iyi niyetli amcası. Her gün erkenden kalkıp siteyi kolaçan eden amcamız aynı zamanda mahallenin en sevilen insanıdır. Bu insanların da zaman zaman gülümseten hüzünlü bir hikayeleri vardır.

Bu hikayede verilen çokça ders olmasına rağmen benim değinmek istediğim ilk konu engelli öğretmenlere dikkat çekilen sahneler olacak. Toplumda yer bulmada büyük sıkıntılar çekildiğini görmek bu durumun dünyanın her köşesinde aynı zorlukta olduğunu düşündürmektedir. Engelleri aşmanın kolay yolları olmasına rağmen bu yollar görmezden gelinmekte ve iyi eğitimli öğretmenler öğrencilerine kavuşamamaktadır. Filmde bu durumun küçük bir çözüm yoluyla aşıldığı sahneleri görmek oldukça mutluluk verici.

Bazen gördüğümüz bir şeyin arka planını düşünmeyiz. “Görünen köy kılavuz istemez.” diye bir atasözümüz vardır. Haklılık payı elbet var; ancak bazen de buzdağı olayına benzer işin aslı. Gördüklerimizden çok daha fazlası olduğunu bilmeyiz. Ove’ nin hikayesinde de bu durum yaşanıyor. Yaptıklarından dolayı suçlanan adam (hatta başta siz de suçlayabilirsiniz) hikayenin sonunda isteklerine değer verilen adam oluyor.

Ove aslında yas tutan bir adam. Ancak o ağlamıyor, insanlardan yardım istemiyor. Belki de beklenen şey ağlayıp içine kapanmak olduğu için kimse Ove’ yi anlayamıyor. Önyargıları kırmanın önemine dikkat çeken bu filmde bir insan hakkında fikir sahibi olmak için onun hikayesini bilmek gerektiğini de böylece anlıyorsunuz. Burada aslında travmalar zinciri sonucu oluşan stresin vücut bulduğunu görüyoruz. Bu stresi tek başına aşmaya çalışan Ove, içindeki sevgiyi ortaya çıkaran komşuları sayesinde hayatının geri kalanını farklı bir şekilde yaşamayı beceriyor.

Film hakkında değinmek istediğim bir başka husus azmin ve cesaretin önemi üzerine olacak. Bunu sadece Ove üzerinden değil filme dahil olan diğer karakterler üzerinden de söylemek mümkün. Bu önemi sizlerin de sahneler gözünüzün önünden akıp giderken anlayacağınızı düşünüyorum. Her şeye rağmen bir umut ışığı vardır. Hayat, size sunulan altın tepsiyle değil bakış açınızı değiştirdiğinizde farklılaşır. Keyifli seyirler.

 

 

Necla AYDOĞAN
Psikolojik Danışman
neclaydogan.94@hotmail.com

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sponsor Bağlantılar