The Fall (Düşüş)

Rehberlik Servisi
1.031 Görüntüleme - Ocak 16, 2017
Sponsor Bağlantılar
Örnek Resim

 

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin Adı: The Fall (Düşüş)

Oyuncular: Lee Pace, Catinca Untaru, Justine Waddell, Kim Uylenbroek, Sean Gilder

Yönetmen: Tarsem Singh

Süre: 1 saat 57 dakika

Imdb: 7,9

Filmin İçerdiği Psikoloji Konusu: Çocukla iletişim, intihar düşünceleri

 

 

 

 

Özet: 1920’lerin Los Angeles’ındayız. Kolu kırıldığı için Los Angeles Hastanesi’ nde yatmakta olan 10 yaşındaki Alexandria burada filmlerde dublörlük yapmakta olan Roy ile tanışır. Bir çekim sırasında sakatlandığı için yataktan çıkamayan Roy, Alexandria’ ya Vali Odious’ tan çeşitli sebeplerden nefret eden ve onu öldürmek isteyen 6 adamın hikayesini anlatmaya başlar. Fakat Roy, yaşadığı sorunlar sebebiyle hikayeyi giderek daha karamsar bir hale sokar. Bir süre sonra masal ile gerçeği birbirine karıştıran Roy, kendi acılarından kurtulmak için Alexandria’ yı kullanmaya başlayacaktır.

Neden İzleyelim?

“Benim hikayemde mutlu son yok!”

Bir hikayenin bir çocuğun gözünden nasıl görüldüğünü hayal ettiniz mi hiç? İşte bu film bu deneyimi bizlere yaşatıyor! Bu öyle bir hikaye ki, yaşamından vazgeçmeye hazır; ancak bunu başaramayacak kadar çaresiz bir yetişkin, son çırpınışlarında bir çocuğun hayal dünyasını kullanarak sonsuzluğa ulaşmaya çalışıyor. Bu uğurda yaptığı şey ise bir hikaye uydurmak! İçinde intikam, hırs, ihanet var. Ancak bunları hayal eden bir çocuk olunca ölülerin ağzından bile kelebekler çıkıyor. Bütün bunları yansıtırken kullanılan Beethoven’ ın 7.senfonisinden tutun masal diyarlarını andıran mekanların verdiği huzuru hissetmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Nasıl Değerlendirelim?

“Hey Hintli, intihar ne demek?”

Çocuk aklı deyip geçeriz çoğu zaman. Ancak bu filmde o aklın ne kadar geniş bir hayal gücüne sahip olduğunu görüyoruz. Hem de tam bir görsel şölenle! Çocukların saf dünyasının böylesine güzel olduğunu bilseydik o hayal dünyasında yaşamayı tercih ederdik kuşkusuz. Öte yandan yaşadıklarının etkisiyle dünyası gittikçe kararan bir yetişkinin gözünden de intihar olgusunu görüyoruz. Ancak bu yetişkin, bir çocukla nasıl iletişim kuracağını da çok iyi biliyor. Her ne kadar iletişim kurma amacı ona istediklerini yaptırmak olsa da uydurduğu hikaye aslında bir çıkış kapısı niteliğinde. Aslında bir hikaye oluşturması bile istediği yaşamı elde etmek için verdiği çabayı gözler önüne sermektedir. İşte anlamak için henüz sihirli bir formülümüz olmayan çocuk psikolojisi ve intihar konuları üzerinde düşünmek için harika bir fırsat! Keyifli seyirler dilerim.

BONUS

 

Film Hakkında Kısa Kısa…

  • Film 18 farklı ülkede, 26 farklı gerçek mekanda çekilmiştir.
  • Filmin çekimleri 4 yıl sürmüştür.
  • Filmde bulunan mekanlar arasında Ayasofya Camii de vardır. Dikkat semazen çıkabilir J
  • Filmde aralarında Mahabharata’ nın da bulunduğu destanlar, halk hikayeleri ve çeşitli inanışlarda yer alan metaforlardan esinlenilmiştir.
  • Filmde gerek tabloyu andıran sahnelerle gerek de kelebek figürünü sıkça kullanmasıyla Salvador Dali’ ye göndermeler yapılmıştır.
  • Filmde hiçbir özel efekt kullanılmamıştır.

 

 

 

 

Necla AYDOĞAN
Psikolojik Danışman
neclaydogan.94@hotmail.com

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sponsor Bağlantılar