Sultan – Film incelemesi

Rehberlik Servisi
1.284 Görüntüleme - Şubat 10, 2017
Sponsor Bağlantılar
Örnek Resim

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin adı: Sultan

Oyuncular: Anushka Sharma, Salman Khan, Randeep Hooda

Yönetmen:Ali Abbas Zafar

Imdb puanı:7.4

Özet:  profesyonel ve kişisel hayatında sorunlarla boğuşan dövüşçü Sultan Ali Khan’ı temel alıyor. Haryanalı boksör küçük köyünden çıkarak dünyayı yerinden oynatacak bir boksöre dönüşüyor. Sultan’la aynı küçük kasabada yaşayan cesur ve yine kendince hayalleri olan Aarfa’nın arasındaki aşk da zamanla körüklenmeye başlıyor.

Merhaba J bu hafta sizlere benim ruhuma dokunan bir filmden bahsedeceğim SULTAN. Hint filmleri her zaman beni etkiler müzikleri,renkleri,görkemli dansları ve aşkları. Ve Sultan bizlere hem aşkı öğretecek hem hayata tutunmayı hem de beklemeyi anlatacak. Öyle bir anlatacak ki o aşkı yaşamak isterken bulacaksınız kendinizi. Bollywod filmleri her zaman insanın ruhuna dokunur. Kahramanımız önce güzel bir hayat yaşar ve sonra bu hayatı tepeteklak edecek olaylarla karşılaşır  ve hayat tarafından büyük bir sınava tabii tutulur. Kahramanımız bu sorunların üstesinden gelir ve mutlu son J. Bu filmde aynı şekilde ilerliyor. Sultan Ali sevdiği kadın için büyük işler başarmaya çalışırken kibrinin ve gurunun altında eziliyor. Ve güreşi bırakıyor. Film flasback lerle süslenmiş. Biz zaten Sultan ın Aarfa ile yaşadığı aşkı bu kısımda izliyoruz. Flasback son bulduğu zaman Sultan tekrar kendi mücadelesine başlayacak. Şunu söylemeden geçmemeliyim film hasılatı en yüksek olan 4. Film Hindistan için. Yayınlandığı zaman büyük ses getirdi.

Salman Khan en iyi oyunculuğunu bu filmde göstermiş. Kendine has o gururlu ifadeyi bu filmde hiç görmedim. Canlandırdığı karakter yenilmez bir güreşçi değil bunu Sultan Ali de biliyor. Ki zaten bu rolü başka kimse kaldıramazdı. Salman Khan her filminde olduğu gibi Türkiye ye yer veryor. En sevdiğim yönlerinden biri de bu. Her filminde mutlaka bizim güzel ülkemizle alakalı bir kısım bulunuyor.  Ve kadın başrol Anushka Sharma, bir güreşçiyi canlandırıyor. Benim en sevdiğim karakter diyebilirim. Ülkesindeki kadınlara bakış açısını değiştirmeye çalışan güçlü bir kadını canlandırmış. Toplumun direttiklerine kendince başkaldıran bir yapısı var. O yüzden olimpiyatta madalya almayı planlıyor. Ama her kadının yapabileceği bir fedakarlığı bebeği için yapıp olimpiyatlardan vazgeçiyor. Çünkü o altın madalyasını aşkıyla ve bebeğiyle aldı.

Burada Sultan filmi Rokky filmine benzerliginden bahsetmemek olmaz. Adeta Rokky e bir selam çalıyor. Rokky de izlediğimiz vazgeçmeyiş, yapılan hazırlıklar, dökülen terlerin aynısını Sultan da görebiliriz. İkisi de kendi katagorisinde müthiş filmler.

Filmde en sevdiğim kısım Sultan ın ringe geri dönme sahneleri ve hocasıyla çalışmaları. Hocasının Sultan a bağlanışı gerçekten hepimizin yüzünde tatlı bir sırıtışı göstermeye yetecek. Filmin sonuna geldiğinizde kendinizi bir şampiyonanın içinde bulacaksınız. Benim yaptığım gibi diken üzerinde Sultan ın kazanmasını dileyecek Haydi Sultan nidasının kulaklarınıza geldiğini göreceksiniz. Ve en sonunda gözünüzde bir damla, dudaklarınızda bir gülücük, kalbinizde umut hissedeceksiniz.

Bu filmi mutlaka izlemelisiniz.benim yaşadıklarımı, hissettiklerimi sizler de hissedeceksiniz. Yazıma Sultan ın en sevdiğim replikleriyle son vermak istiyorum.

“ senin kavgan şampiyonluktan öte. Çünkü senin kavgan kendinle.”

“ saygı kazanmak için aşağılanmayı göze alıcaksın.”

“ aşkın son kullanma tarihi yoktur.” Aşkla kalın..

 

Çağla Ayhan
Psikolojik Danışman
caylaayhan45@gmail.com

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sponsor Bağlantılar