Hector Mutluluk Peşinde – Hector and the Search for Happiness

Rehberlik Servisi
1.234 Görüntüleme - Mayıs 1, 2017
Sponsor Bağlantılar
Örnek Resim

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin Adı: Hector and the Search for Happiness (Hector Mutluluk Peşinde)

Oyuncular: Rosemund Pike, Simon Pegg, Stellan Skarsgard, Toni Collette

Yönetmen: Peter Chelsom

Süre: 1 saat 54 dakika

Yıl: 2014

Tür: Dram, Komedi, Macera

Ülke: İngiltere

 

 

Neden İzleyelim?

Sizce mutluluk ne demektir? Danışanlarınızın mutluluğu için neler yaparsınız? Peki ya son zamanlarda danışanlarınızın danışma sonrası eskisi kadar mutlu olmadığını fark etseniz neler hissederdiniz? Bu sorular üzerine düşünmenizi ve kendinizi derin bir süzgeçten geçirmenizi rica ediyorum. Zira bu film size bunları sorgulatmayı amaç edinmiş bir film. Hayatta her şeyi yolunda giden, güzel bir işi, sevgilisi ve düzenli bir hayatı olan başarılı psikiyatrist Hector bir an oturup düşündüğünde bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder. Aslında olumsuz geçen terapiler, hayatını kontrol eden bir partner ve antisosyal bir düzenden oluşan hayata sahiptir. Bunu aşmanın yolunu da “mutluluğu bulmak” olarak düşünen Hector dünyayı dolaşarak sorusunun cevabını listelemeye başlar.

1.Karşılaştırma yapmak mutluluğunuzu mahvedebilir.

Yolculuk kararını vermek başka böylesine kurulu bir düzene sahip biri için hiç de kolay olmayacaktır. Ancak Hector, durumu iyice anladıktan sonra seyahat için hazırlık yapmaya başlar. Üç farklı kıtaya giderek dünya insanlarının nasıl mutlu olduğunu anlamaya çalışır. Her yeni seyahatte mutluluk listesi genişler. Bu keyifli gezi ona sadece mutluluğun sırrını değil hayatını baştan aşağıya değiştirecek olan farkındalıkları da verir. Pek çok duyguyu aynı anda yaşayan Hector, eve döndüğünde nasıl bir hayata sahip olacaktır? İzleyip göreceğiz.

Nasıl Değerlendirelim?

2.Pek çok insan mutluluğun zengin olmak veya önemli biri olmakta olduğunu düşünüyor.

Her ne kadar bir psikiyatristin gözünden danışma ortamı ve psikolojinin günlük hayata uyarlanmasını izleyecek olsak da benzer yönleri sayesinde bunu psikolojik danışmaya da uyarlayabiliriz. Bizler de zaman zaman danışanlarımızı mutlu edememek bir başka deyişle onlara faydalı olamamaktan dem vurarız. Bu sebepledir ki bazı zamanlar “Acaba böyle yapmam doğru muydu?”, “Ya yanlış yönlendirdiysem?” gibi birtakım sorular içimizi kemirir durur. Ne de olsa başkalarını mutlu etmeye çalışmak bu işin doğasında var!

  1. Mutluluk bazen farkına varmamaktır.

Mutluluk göreceli bir kavramdır. Kimisi için aileyle yenen bir kuru ekmek kimileri için de uzun uğraşlar sonucu ayarlanan yurtdışı seyahati mutluluk sebebidir. Burada birden fazla faktör devreye girer. Yaşantılar, kültür, ekonomik düzey gibi pek çok seçenek cevabınızı vermede etkili olabilir. Örneğin, bizim gibi toplulukçu kültürlerde birlikte yapılan bir aktivite mutluluğa işaretken bireyci toplumlarda bunun yerini kişinin kendi başına hayata geçirdiği projenin başarısı alabilir.

  1. Mutsuzluktan kaçınmak mutluluğa giden yol değildir.

Hector’ un çıktığı bu güzel yolculuk esnasında insanların sahip olduğu “mutluluğun” göreceli tarafına şahit oluyoruz. Listeye yazılan her madde birbirinden farklı kelimeleri birleştiriyor. İnsanlığın pozitife eğilim gücü bambaşka yollarla kendini gösteriyor. Bütün bunları Hectorla anlıyoruz. Kendimizi onun yerine koyuyor; o ağlarken ağlıyor, gülerken gülüyor, korkarken biz de korkuyoruz. Böylece Hector’ un hissettiği her duyguya biz de ortak oluyoruz.

  1. Mutluluk olduğun gibi sevilmektir.

İşte böylesine sıcacık bir hikaye bu… İster yolculuk filmi deyin ister arayış filmi her haliyle size oturduğunuz yerde “Ah be” dedirtecek bir film…

  1. Mutluluk kendini tamamen canlı hissetmektir.

Keyifli seyirler.

 

 

 

Necla AYDOĞAN
Psikolojik Danışman
neclaydogan.94@hotmail.com

 

 


KAYNAKÇA,
https://www.frameby.com (Künye)


 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sponsor Bağlantılar