YKS Hakkında En Çok Sorulanlar

24.03.2021
1.855
YKS Hakkında En Çok Sorulanlar

YKS nedir?
Yüksek öğretime geçiş sınavı kısaca YKS her yıl Haziran-Temmuz aylarında yapılan ortaöğretimi başarıyla bitiren kişilerin yüksek öğretime geçmek için girdikleri sınavdır.

YKS’de Kaç Oturum Vardır?
YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumdan oluşur.

YKS’de Hangi Testleri Çözüceğim?
Eğer dil puanıyla bir bölüme gitmek istemiyorsanız TYT ve AYT testlerini, eğer dil puanı ile bir bölüme gitmek istiyorsunuz örneğin İngilizce öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı TYT ve YDT’i çözmeniz gerekmektedir.

TYT Ne Zaman? Soru Sayısı Ve Dağılımı Nedir?
Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) 26 Haziran 2021 tarihinde saat 10:15’te yapılacaktır. Birinci Oturumda yapılacak Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nde; 40 Türkçe,Sosyal Bilimler (20 soru); Tarih(5 soru),Coğrafya(5 soru),Felsefe(5 soru),Din Kültürü (5 soru) toplam 20 soru ve 40 Temel Matematik, Fen Bilimleri (20 soru); Fizik(7 soru),Kimya(7 soru),Biyoloji(6 soru) olmak üzere toplam 120 soru sorulacaktır. Bu soruları yanıtlamanız için toplamda 135 dakika süreniz olucaktır.

AYT Ne Zaman? Soru Sayısı Ve Dağılımı Nedir?
YKS maratonunun ikinci sınavı olan Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) ise 27 Haziran 2021 günü saat 10:15’te gerçekleştirilecektir. AYT (Alan Yeterlilik Testi) ise öğrencilerin kendi alanlarındaki başarısını ölçen ikinci oturum sınavıdır. AYT’de 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Sosyal Bilimler ve 40 Fen Bilimleri olmak üzere 160 soru vardır. AYT 180 dakikalık bir sınavdır.

Sayısal Puanı İle Tercih Yapıcak Öğrenciler Hangi Testleri Çözücek?
Sayısal puanın hesaplanması için öğrenciler TYT’yi çözmesi ardından AYT’de ise Matamatik ve Fen bilimleri testlerini çözmesi gerekmektedir.

Eşit Ağırlık Puanı İle Tercih Yapacak Öğrenciler Hangi Testleri Çözücek?
Eşit ağırlık puanı hesaplanması için öğrenciler TYT’yi çözmesi gerekir ardında AYT’de Türkçe ve Matematik testlerini çözmesi gerekir.

Sözel Puanı İle Tercih Yapacak Öğrenciler Hangi Testleri Çözücek?
Sözel puanı hasaplanması için öğrenciler TYT’yi ardından AYT’de ise Türkçe ve Sosyal bilimleri testlerini çözmeleri gerekir.

Dil Puanı İle Tercih Yapacak Öğrenciler Hangi Testleri Çözücek?
Dil puanı hasaplanması için öğrenciler TYT’yi ardından YDS’yi çözmeleri gerekir.

AYT’de Farklı soruları çözmek bana farklı puan türünde puan kazandırır mı?
Hayır, kazandırmaz. Örneğin sayısal puan türü ile tercih yapacak bir öğrenci Türkçe testini de çözebilir. Lakin bu çözdüğü kısım sayısal kısmına puan katkısı vermez. Eşit Ağırlık puanının hesaplanmasını sağlar.

AYT’de bölümün dışındaki testleri çözebilir miyim?
Evet, böyle bir ayrım yoktur. 160 soruluk AYT tek kitapçık olarak karşınıza gelecek burada süre sınırının da bir hayli uzun olması nedeniyle öğrencileri istedikleri testi çözebilirler.

AYT’de Tüm testleri çözdüm ne olur?
TYT’yi ve akabinde AYT’de tüm testleri çözersiniz sayısal, sözel, eşit ağırlık puanlarınız hesaplanır.

Sınavlardan baraj var mı? Barajlar kaç puan?
Evet, sınavlarda baraj vardır. TYT puanı ile tercih yapabilmek için 150, AYT puanınız ile tercih yapabilmek için 180 puan ve üstünde bir sonuç almanız gerekmektedir. Geçen yıl pandemi dolasıyla barajlarda 10 puanlık indirim yapılmıştı.

Sayısal öğrencisiyim TYT’de sosyal bilimler kısmını çözmeli miyim?
Evet, TYT’de öğrenciler 120 sorudan da sorumludur. Çözüp çözmemek size kalmış lakin rakipleriniz 120 soruyu da çözüp önünüze geçebilir. Bu aksi durumda da geçerlidir. Sözel bölüm öğrencisi de TYT’de tüm soruları çözmek zorundadır.

Sözel puanı ile öğrenci alan en popüler beş bölüm hangisidir?
Gastronomi, özel eğitim öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği, sosyal bilimler öğretmenliği

Sayısal puanı ile öğrenci alan en popüler beş bölüm hangisidir?
Tıp, mimarlık, mühendislik bölümlerinin tümü, dış hekimliği, veterinerlik.

Eşit ağırlık puanı ile öğrenci alan en popüler beş bölüm hangisidir?
Hukuk, psikoloji, Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik, beden eğitimi ve Spor öğretmenliği, sınıf öğretmenliği.

Dil puanı ile öğrenci alan en popüler beş bölüm hangisidir?
İngilizce öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı, mütercim ve tercümanlık, Fransız Dili ve edebiyatı, Rus dili ve edebiyatı.

TYT puanı ile öğrenci alan en popüler beş önlisans (2 yılık) bölümler hangileridir?
Anastezi, fizyoterapi, tıbbı dökümasyon ve sekreterlik, tıbbı Görüntüleme teknikerliği, tıbbı laboratuvar teknikerliği.

Bölüm barajları kaçtır?
Öğretmenlik için ilgili puan türünde 300 bin, Tıp için sayısal puan türünde 50 bin, mimarlık için sayısal puan türünde 250 bin, hukuk için eşit ağırlık puan türünde 125 bin, mühendislik için sayısal puan türünde 300 bin, diş hekimliği için sayısal puan türünde 80 bin, eczacılık için sayısal puan türünde 100 bin içinde olmanız gerekmektedir.

Yerleştirme puanım nasıl hesaplanır?
Bir öğrencinin yerleştirme puanının %40’ını TYT puanı, %60’ını AYT puanı oluşturur. Ayrıca birde ortaöğretim başarı puanı (obp) eklenmesiyle öğrencinin yerleştirme puanı hesaplanır.

Ortaöğretim’de kurum birincisi olmak bana avantaj sağlar mı?
Evet, birçok üniversite birçok bölüm okul birincisi için ayrıca kontenjan açıyorlar ve diğer öğrencilerden daha düşük puan ile o bölüme yerleştirmeniz yapılabilir.

TYT puanım kaç yıl geçerli?
TYT puanının 2 yıl geçerli olması için elde edilen ham puanın 200 ve üzeri olması gerekmektedir. Yani ancak TYT’de 200 ve üzeri puan alan adaylar, bu puanlarını sonraki yıl da kullanabilecek. İki yıl üst üste TYT’ye giren aday hangisinden daha yüksek TYT puanı almış ise tercih sürecinde o sonucu kullanabilecek.

Benim kişisel tavsiyelerim ise şunlardır;

1-) TYT’de tüm sorunları çözmeye çalışın. Örneğin ben sayısal öğrencisiyim diye sosyal bilgiler testini çözmeyeceğim demeyin. TYT’de tüm sorulardan sorumlusunuz ve bir net bile binlerce kişiyi geride bırakmanızı sağlar.

2-) TYT’de süre çok az olduğu için sınava girmeden önce mutlaka süreyi nasıl kullanacağınızı hesaplayın deneme sınavlarında bunun provasını yapın.

3-) Paragraf soruları TYT’de sıklıkla karşınıza çıkacağı için bol bol kitap okuyun ve bu yönde sorular çözün.

4-) Sadece bir derse yoğunlaşmayım. Sınavı kazandıracak olan şey tüm derslerde yaptığınız iyi sonuçlardır.

5-) AYT’de bir hayli süreniz olacağı için tüm testleri çözebilirsiniz böylelikle tüm puan türlerinde puanınız hesaplanır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Şu an Yozgat Bozok Üniversitesinde Lisans Düzeyinde eğitim görmekteyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.