Aradığınız Psikolojik danışmana ulaşılamıyor

04.12.2017
1.149
Aradığınız Psikolojik danışmana ulaşılamıyor

 

ARADIĞINIZ PSİKOLOJİK DANIŞMANA ŞU ANDA ULAŞILAMIYOR!

Birçok psikolojik danışmanın aşina olduğu bazı sözler vardır; senin böyle davranman uygun değil, senin diğer insanlardan farklı olman lazım, sen ideal olanı yansıtmalısın gibi. Belki birebir aynı cümleleri duymasanız da buna yakın ve benzerlerini duymanız çok muhtemeldir. Çevremizdeki kişiler çoğu zaman bizden insanüstü varlıklarmışız gibi davranmamızı beklerler. Karşılaştığın her olayda sakin ve soğukkanlı olacaksın, empati yapacaksın, sinirlenmeyeceksin, anlayışlı ve duyarlı davranacaksın.

Aldığımız eğitimin bizi kendini gerçekleştirme yolunda ilerlettiği muhakkak olmakla birlikte ermiş durumuna getirmediği de görünen bir gerçektir. Bu durumun birinci nedeni insanın kendini gerçekleştirmesi bir süreçtir ve olgunlaşmak için zaman gerekir. İkinci nedeni ise ne kadar çabalarsak çabalayalım hiçbir zaman kusursuz bir insan olamayız. Sadece daha fazla mükemmel oluruz ve ideal insan tipine daha çok yaklaşırız. Kısacası kendimizi çok fazla geliştirsek de birçok farklı eğitim de alsak insan olmamız hasebiyle bizler de hatalı ve kusurlu davranışlar sergileyebiliriz.

Bunun yanında herkes danışanımız olmadığı için onları koşulsuz kabul edemeyiz veya empati kuramayız. Mesela bize haksızlık yapan kişiyi koşulsuz kabul edemeyiz. Evet, farkındalığımız yüksek olduğu için yaşadığımız olaylara daha farklı yaklaşabiliriz. Aldığımız eğitimin bir getirisi olarak daha anlayışlı ve duyarlı bir insan olabiliriz.

Ancak bu durum iletişim ve etkileşim halinde olduğumuz herkesi koşulsuz kabul etmemizi gerektirmez. Nasıl ki bir doktor çevresindeki her hastayı iyileştirmeye çalışmıyorsa veya bir avukatta bulunduğu her ortamda hak savunuculuğu yapmıyorsa bir psikolojik danışman da her ortamda danışman kimliğiyle hareket edemeyebilir. Bunun için arkadaş buluşmalarında veya akraba ziyaretlerinde dert dinlemek zorunda değiliz. Bu bir tercih meselesidir. Dinlemek isteyenler de olabilir. Danışma kapsamında olmasa bile dinleyen arkadaşların karşı tarafa yardımcı olabileceklerine inanıyorum.

İnsan olduğumuz için bizlerde kişisel, ailevi, mesleki veya çok çeşitli farklı problemler yaşıyor olabiliriz. Nasıl ki hastaları iyileştiren doktor hasta olabiliyorsa bizim de bazen sıkıntılarımız olabilir. Elimizde sihirli değnek olmadığı için karşılaştığımız sorunları çözmemiz zaman alabilir. Sonuç olarak aldığımız eğitim sayesinde farkındalığı yüksek ve donanımlı bireyler olabiliriz ama bizler de netice itibariyle insanız.

 

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.