Lider Gençlik Lider Türkiye

25.09.2020
3.205
Lider Gençlik Lider Türkiye

Yeni Kitap Tanıtımı: Lider Gençlik Lider Türkiye:

Kariyer Planlaması ve Yönetimi Kılavuzu

Tam 20 yıl önce Pasifik okyanusunda buzulların ortasında bir balıkçı teknesinde Somon balıklarından elde ettiğimiz havyarları tuzlayıp kutulara koyarken, bugün Akademisyen Doç. Dr. Olcay Yavuz olarak “Kariyer Planlaması ve Yönetimi” Kitabi yazacağıma hayal dahi edemezdim. Bu kitabım da doğduğum topraklardan binlerce km uzakta “Hayatımız da huzurlu, kariyerimizde başarılı ve mutlu olabilmenin yöntemlerini” sizler için bir araya getirmeye çalıştım. Son 20 yılda akademik çalışmalarımın tamamını İngilizce olarak yazdım. Yurtdışı tecrübe ve deneyimlerimi Türkçe olarak sizler ile ilk kez bu kitapta paylaşabileceğim için çok mutluyum. Evet, yaklaşık 3 yıl önce, Rehberlik Servisi Ailesi benden Türkçe olarak kısa makaleler yazmamı rica etmişti. Bende severek kabul ettim. Damlaya damlaya göl olur misali, bu kısa makaleler, beni kitap yazmaya teşvik etti.

Lider Gençlik Lider Türkiye: Kariyer Planlaması ve Yönetimi kitabı yedi ana bölümden oluşmaktadır. Kariyer planlamasının ve yönetiminin ilk temel adımı “Kendimizi Tanımak, Bilmek ve Değerlendirmektir”. Bu yüzden 1. Bölümde mesleki ve kariyer hayatımızda kendimizi keşfetmenin 8 yolunu inceleyeceğiz. Kısaca ilk bölümde kendimizi bir birey olarak daha iyi tanımak, değerlendirmek, güçlü ve zayıf yönlerimizi tespit edebilmek için 8 farklı pencere kullanacağız.

Geleneksel meslek olarak tanımlanan pek çok mesleğin, yakın bir zaman dilimi içerisinde tamamen ortadan kalktığını veya değişime uğradığını görüyoruz. Bu yüzden günümüzdeki yeni kariyer kümelerini ve bunlarla ilişkili meslek seçeneklerini keşfetmeliyiz ve bunlar hakkında bilgi toplamalıyız. Bizler gelecekteki meslek ve kariyer seçimlerimiz için karar vermeden önce çalışma koşulları, aranan yetkinlikler, iş ve kariyer olanakları hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Bununla ilgili olarak 2. Bölümde; potansiyel kariyer, meslek ve iş seçeneklerini 7 farklı acıdan inceleyeceğiz.

Kariyer, iş hayatında ulaşılmak istenen nokta ve bu noktaya ulaşma yönünde sarf edilen çabaların toplamıdır. Kariyer planlaması ise bireyin bilgi, beceri, yetenek ve ilgi alanlarına uygun kariyer hedefleri koyması ve bu hedeflere ulaşmak için birtakım stratejiler geliştirmesine dayanır. Bununla ilgili olarak 3. Bölümde, kariyer hedeflerinin planlaması ve değerlendirilmesi üzerinde duracağız çünkü “Gideceği limanı bilmeyen gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez!”

Kendimizi ve meslekleri tanımamız, beraberinde kariyer planları yapmamız çok önemli bir süreç. Fakat unutmamalıyız ki hayalimizdeki kariyere ulaştıktan sonra yeni ve farklı zorluklar ile karşı karşıya kalabiliriz. Kariyer yolculuğumuzda mesleğimize tutunmak ve ilerlemek için farklı stratejileri sistematik olarak izlemeliyiz. Kitabın 4. Bölümünde; gelişimimizi arttırmak, mesleğimize sımsıkı tutunmak ve başarılı bir şekilde ilerleyebilmek için gerekli yöntemler paylaşılacaktır.

Araştırmalar, okulların yeterli ve kapsamlı rehberlik hizmeti sunmasının öğrencilerin üniversite ve kariyer hazırlığı konusunda daha donanımlı olmasını sağladığını göstermektedir. Bu nedenle tüm öğrencilerin sağlıklı kariyer kararları verebilmesi, kariyer hedeflerini belirleyebilmesi, bu hedefleri doğrultusunda gerekli adımları atabilmesi için okullarımızın, tüm öğrencilerine sistemik kariyer planlama ve gelişim desteği vermesi gerekmektedir. Gençlerimizin sorumluluklarının farkında olan üretken vatandaşlar olabilmeleri ve kişisel nitelikleri ile kariyer yolları arasında bağlantı kurma konusunda okullarımız kritik bir role sahiptir. 5. Bölümün amacı okul ve toplum olarak gençlerimizi üniversiteye ve kariyerlerine hazırlayacak yaşam becerilerini paylaşmaktır.

Anne, baba ve eğitimciler olarak belki de en çok istediğimiz veya merak ettiğimiz şey, “Kendi kendini yöneten, kendi isteğiyle öğrenebilen, kariyer gelişimine odaklı ve sorumluluk sahibi çocuklar nasıl yetiştirebiliriz?” sorusudur. Ebeveynler olarak çocuklarımızın akademik, sosyal, duygusal ve kariyer gelişiminde aktif rol almalıyız. Anne ve babalar olarak kendi hayatlarımızda, ailevi, bireysel ve mesleki birçok sorun ile mücadele ederken, kendi çocuklarımızın kariyer gelişimi için neler yapabileceğimizi 6. Bölümde özetledik.

Bugünün ve geleceğin küresel ekonomisinde etkili bir şekilde rekabet edebilmek ve bir adım önde olabilmek için birçok genç yurtdışı eğitim ve staj imkânlarını araştırmaktadır. Yurt dışında eğitim almak gençlere, dünyayı ve farklı bakış açılarını daha iyi tanımalarına ve anlamalarına yardımcı olur. Yurt dışında eğitim almanın veya iş tecrübesi kazanmanın birçok avantajları ve faydası vardır. 7. Bölümde yurt dışı eğitim, özellikle Amerika’da bulunan lisans ve yüksek lisans olanakları paylaşılacaktır.

Yurt dışında bilim, sanat, eğitim ve ticaret alanında kariyerlerinde çok başarılı olmuş insanlar ile tanışma fırsatım oldu. Birçoğu hayatlarında değişik dönüm noktaları ve travmalar ile karşılaşmışlar. Fakat karşılaştıkları zorlukları ve engelleri fırsata çevirmeyi başarmışlar. Son 20 yılda yaptığım kariyer araştırmalarında aslına bakarsanız, iş ve kariyer hayatında hayallerine ulaşmış birçok başarılı insanın çok zorlu süreçlerden geçtiğini gördüm.  Kitabın son ve 8. Bölümün de kariyer hayatımdan önemli kesitleri ve yaşamımdaki dönüm noktalarını sizler ile paylaşacağım.

“Lider Gençlik Lider Türkiye: Kariyer Planlaması ve Yönetimi” çalışmasının hayata geçirilmesi sürecinde bilgi ve tecrübelerinden faydalandığım danışmanlarıma, meslektaşlarıma ve öğrencilerime sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Bir kitap yazmayı planlamak ve hayata geçirmek büyük emek ve zaman isteyen uzun vadeli bir projedir.  20 yıllık yurt dışı tecrübe ve deneyimlerimi Türkçe olarak sizler ile ilk kez bu kitapta paylaşabileceğim için çok mutluyum.

Bu Kitabımı “Lider Türkiye’nin Lider Gençlerine” Armağan Ediyorum.

YAZAR BİLGİSİ
Olcay Yavuz, Ed.D. Associate Professor, Educational Leadership & Policy Studies Internship Coordinator, 6th Year Professional Diploma with 092 Certification Southern Connecticut State University
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.