Hayatın Kabusu Kaygı

24.09.2017
1.269
Hayatın Kabusu Kaygı

Her insanın hayatında kaygılandığı anlar mutlaka olmuştur. Peki kaygı nedir biliyor muyuz? Kaygıyı birden fazla şekilde tanımlayabiliriz. En basit düzeyde kaygıyı iç sıkıntısı, huzursuzluk, istenmeyen bir durum olacak endişesi ve beraberinde fiziksel belirtilerin ortaya çıktığı korku diye tanımlayabiliriz. Kaygı, ortada fiziksel bir tehdit yokken istenmeyen bir durum ortaya çıkacakmış hissine kapılmaya sebep olur.

Kaygı durumunda;

-Kas gerginlikleri

-Çarpıntı

-Bulantı

-Nefes almada güçlük ve boğuluyormuş hissi

-Uyku bozukluğu gibi bir çok fiziksel belirti ortaya çıkabilir.

Kaygının en büyük sebebi olayları kabullenmemek ve durumu felaketleştirmektir. İstenmeyen bir durumun daha kötü sonuçlara sebep olacağını düşünüp durmak kaygı düzeyinizi en üst seviyeye çıkarabilir. Unutmayın her anı kontrol edemeyebilirsiniz. Her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir. Kontrolünüz dışında bir çok olay gelişebilir. Bu durumları hep en kötüye yormayın. Olayları algılama şekliniz kaygının en hafif dereceden panik derecesine kadar çıkmasına sebep olabilir. Aşırı kaygıda potansiyelinizi tam olarak ortaya koymanızı engeller.

Kaygı hissine kapıldığınız anda kendinize düşüncelerinizin yersiz olduğunu ortada her hangi bir tehlike olmadığını hatırlatın. Kaygınıza dur diyebilmeyi öğrenin. Düşüncelerden kurtulamadığınız zamanlarda hafif düzeyde fiziksel acı dikkatinizin dağılmasını sağlar. Mesela dilinizi yavaşça ısırın. Bırakın beyniniz fiziksel acıya odaklansın kaygı hissine sebep olan düşünceleriniz gitsin. Nefes alışverişinize odaklanın. Yüzden geriye üçer üçer, yedişer yedişer ve ya size zor gelebileceğini düşündüğünüz şekilde sayın. Bu beyninizdeki düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlayacaktır. En önemlisi kendi kendinize baş edemediğinizi anladığınız an hemen psikiyatrdan  veya psikologdan profesyonel bir destek alın. Kaygı sizin hayatınızı değil siz kaygınızı yönetin.

Sevgiyle kalın..

 

 

Nida ÇETİN
Psikolojik Danışman
ndcetinn05@gmail.com

 

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.