Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Yasası

12.11.2018
1.993
Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Yasası

 

Leyla ve Eylül: Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Yasası Önerisi”

Anne ve babalar olarak her sabah kalkıp çocuklarımızı bol bol öperek uyandırıyoruz ve onlara sımsıkı sarılarak okullarına uğurluyoruz.

Peki ya, hiç düşündünüz mü?

Küçücük yaşta kaçırılan, taciz ve tecavüz edilen sonra da feci bir şekilde öldürülen, kızlarımızın anne ve babaları her sabah uyanıp gözlerini açtıklarında ne durumdadırlar ne hissediyorlardır sizce?

Türkiye’de yaşanan çocuk istismarı ve çocuk ölümlerini protesto etmekle bu olayların önüne geçemeyiz.

Gelişmiş ülkeler Avurpa ve Amerika’da, 30-40 yıl önce daha çok olan çocuk istismarı ve çocuk ölümlerini engellemek için yasa çıkarmışlar. Artık çocuk istismarı ve çocuk ölümleri vakaları büyük ölçüde azaldı.

Mesela size net örnekler verebilirim.

Megan, Jessica ve Chelsea Amerika’da yaşayan üç genç kızdı.

Sarah İngiltere’de doğdu.

Leyla ve Eylül’de Türkiye’de büyüyen iki minik kızımızdı.

Resimde gördüğünüz Leyla, Eylül, Megan, Jessica, Chelsea ve Sarah daha önce hiç tanışmadılar ve birbirlerini daha önce hiç görmediler. Ama, malesef resimde ki bu altı genç kızı birbirine bağlayan ortak acı bir nokta var.

Ne yazık ki bu 6 genç kız kaçırıldı, taciz edildi ve feci bir şekilde öldürüldü.

Çocuk istismarlarını ve ihmallerini durdurmak için, birçok ülke ve eyalet önleyici yasa ve yönetmelikler uygulamaktadırlar; şimdi, bu yasaların bazılarını inceleyelim

Chelsea Yasası

25 Şubat 2010’da, gönüllü çalışma tutkusuyla hayata bağlı, on yedi yaşındaki bir kız olan Chelsea King, bir koşuya çıkmak için evini terk etti vebir daha asla geri dönmedi. Kaybolmasından altı gün sonra, Chelsea’nin cesedi sığ bir mezarda bulundu. Şartlı tahliyesini birden çok kez ihlal eden önceden hüküm giymiş bir seks suçlusu tarafından tecavüze uğradı ve öldürüldü.  Chelsea Yasası imzalandıktan sonra, hüküm giymiş bu çocuk tacizcisi şartlı tahliye edilmeksizin ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Jessica Yasası

ABD’de, kaçırılmadan ve cinsel tacizden sonra öldürülen Jessica Lunsford’un anısına, onaylanan “Jessica Yasası”, ilk kez çocuk seks suçluları için hapiste en az 25 yıl  ile en fazla ömür boyu süren hapis cezası öneriyor

Sarah Yasası

8 yaşındaki bir kız çocuğu olan Sarah Payne, 2000 yılının Temmuz ayında İngiltere’deki yüksek profilli bir kaçırma ve cinayetin kurbanıydı. Sarah Yasası veya “Çocukların Cinsel Sorumluluk Bildirimi Programı” Bu kanun ebeveynlere, bakıcılara ve velilere, polisin çocuk cinsel suçları için bir başkasının sabıka kaydı olup olmadığını söylemesini istemesine izin verir.

Clare Yasası

Clare gizli bir şiddet uygulama geçmişine sahip bir sevgilisi tarafından öldürüldü. Clare Yasası sayesinde Aile İçi Şiddet İfşa Düzeni Programı uygulanmaya baslandı. Clare’in Yasası, kamuoyuda herhangi bir partnerin, kuşkusu doğrultusunda, eşlerin kendileri için bir risk oluşturup oluşturmadığını, polise sorma hakkını verir.

Megan Yasası

Megan Yasası, yedi yaşındaki Megan Kanka’nın, aynı mahallede ve sokakta yaşayan bir çocuk tacizcisi tarafından tecavüze uğradığı ve öldürülmesinden sonra isimlendirildi. Bu trajedinin ardından, birçok devlet hükümeti bölgedeki seks suçluları hakkında uyarıda bulunan halkı ve okulları bilgilendirme programları başlatıldı.

Çok yakın bir tarihte iki küçük kızımız Leyla ve Eylül de kaçırıldı ve öldürüldü.

Bu yazıda çocuk istismarı ve ihmalini durdurmak için Türk Hükümetine ve Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza “Leyla ve Eylül: Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Yasa önerisini” sunuyorum. Yasa üç aşamadan oluşuyor

(1) Halka Açık Çocuk Tacizcisi ve Cinsel Suçlu Kayıt Listesi Yasası Önerisi

Türkiye ulusal ve yerel yönetimin, çocuklara karşı cinsel suçlardan hüküm giymiş kişileri kaydetmesi ve takip etmesi çok önemlidir. Çocuk taciz ve seks suçlusu kayıt yasaları zorunlu olmalıdır çünkü:

  • Çocuk taciz ve seks suçluları gözaltından salıverildikten sonra yeniden suç işlemek için yüksek risk taşırlar;
  • Halkı seks suçlularından korumak birincil hükümet sorumluluğudur.
  • Çocuk taciz ve cinsel suçlardan hüküm giymiş kişilerin gizlilik çıkarları, devletin kamu güvenliğine olan ilgisinden daha az önemlidir.
  • Çocuk taciz ve cinsel suçlularla ilgili belirli bilgilerin kamu kurumlarına ve kamuoyuna duyurulması kamu güvenliğini korumaya yardımcı olacaktır.

(2) Çocuk Tacizciliği ve Cinsel Suçluları Halka Bildirim Yasası

Devlette kayıtlı çocuk taciz ve seks suçlularının halk ile paylaşımı

  • Soruşturmalarda kolluk kuvvetlerine yardımcı olur;
  • Bilinen suçluları gözaltında tutmak için yasal gerekçeleri belirler;
  • Cinsel suçluları yeni suçlar işlemekten caydırır;
  • Çocukları mağduriyetten korumak için vatandaşlara gerekli bilgiyi sunar.
  • Anne ve babalar önlemlerini ona göre alabilirler.

(3) Çocuk Tacizciliğini ve Cinsel Suçluları Anlama ve Önleme Zorunlu Eğitim Programı

Ebeveyn, öğretmen, psikolojik danışman ve toplum üyesi olarak, farklı türde olan çocuk istismarlarını tanımak ve tanımak önemlidir. Her yıl okullar başlamadan önce öğretmeler, okul liderleri, ve öğrenciler çocuk istismarları hakkında zorunlu eğitim almalıdırlar.

Çocuk istismarların çok farklı çeşidi bulunmaktadır.  Duygusal istismar, çocuk ihmali, fiziksel istismar ve cinsel istismar vardır. Çocuk cinsel istismarı, suçluluk ve utanç katmanları nedeniyle özellikle karmaşık bir istismar biçimidir. Cinsel tacizin her zaman vücut temasını içermediğini bilmek önemlidir. Çocuğun cinsel durumlara veya materyale maruz kalmasıda dokunma olsun veya olmasın cinsel taciz sayılır.

Cinsel istismara uğrayan çocuklarda genellikle utanç, korku ve suçluluk duygusu hakim olur. Bazen suistimalden sorumlu olduklarını veya bir şekilde kendilerini bu duruma getirdiklerini hissedebilirler. Bu da onların öne çıkmasını ve haklarını savunmasını çok zorlaştırmaktadır. Başkalarının kendilerine inanmayacaklarına, onlara kızgın olacaklarına ya da bu olayın ailelerini parçalayacağına endişelenebilirler. Bu zorluklardan dolayı, okul, devlet ve kanunlar ile tüm çocuklarımızı koruma altına almalıyız

Bir çocuğun istismar edildiğini veya ihmal edildiğini düşünüyorsanız, konuşmak önemlidir. Sorunu olabildiğince erken yakalayarak hem çocuk hem de istismarcı ihtiyaç duydukları yardımı alabilir. Bu yüzden Türk Hükümetinin, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın ve  “Leyla ve Eylül: Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Yasasını” hayata geçirmesi güvenli, mutlu ve huzurluTürkiye için hayati önem taşımaktadır.

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
Olcay Yavuz, Ed.D. Associate Professor, Educational Leadership & Policy Studies Internship Coordinator, 6th Year Professional Diploma with 092 Certification Southern Connecticut State University
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.