Biraz Zaman…Biraz İnsan

01.01.2017
640
Biraz Zaman…Biraz İnsan

Biraz Zaman…Biraz İnsan

Zaman: Uzamsal bir boşlukta insanın ölçtüğü biçtiği, kestiği, kırptığı ve yine içinde sessizce akıp giderek kaybolduğu, düne rüya bugüne gerçek olan, izahı zor kavram.. iyiliğe iyilik veren,  kötülükte geleceğe umut olan ve acısı hesaba bırakılan yarın…Dünyanın dönüş periyoduna göre çeşitli takvimler üretilerek bölümlere ayrılıp, belirli sınırlar ve kısıtlamalar getirilerek anlamlandırmaya çalışılan sonsuzluk..Küçükken fakına varılamayan büyüyünce akla alınamayan, kimine göre hırsız kimine göre arsız.. kimine göre akan kiminin içini yakan..hızlı geçince dövünülen geçmeyince sövülen.. iyi geçene övünç, kötü geçene üzüntü…ne desek de zamanı anlatsak..

Nedir zaman nedir? Diye soruyor Büyük Usta Necip Fazıl,

Bir su mu bir kuş mu?

Nedir zaman nedir?

İniş mi yokuş mu?

Belki de bir hırsız, izi lekesi var

Belki de bir hısız, o yok gölgesi var.. diye

Zamanın ne olduğunu tanımlayamasak da bize neler yaptığını, neleri aldığını neleri verdiğini unutamıyoruz. Yılı 365 gün kabul edip, her doğan günü bir bir eksiltip 365 tamamlandığında ise, bitti eski yıl, geldi yeni yıl diye kimine üzüldüğümüz, kimine sevindiğimiz fakat akışını bir türlü değiştiremediğimiz ve herkese adil şekilde sunulan  gerçektir aslında zaman.

Dünyanın ve insanlığın başlangıç tarihi tam bir muamma olsa da bir yıl daha geçti gezegenin ömründen ve  bir 365 daha yazıldı iyi ve kötü günlerden. Her yeni yılın başlangıcında “ yılbaşı  kutlanmalı mıdır, caizmidir, değil midir” sorularıyla fikirsel çatışmalara, dozu aşan yorumlara şahit olsak ta;  gelecek için umut, güzel günlere olan inanç hepimizin ortak duygusu.

Hz.İsa nın doğumu kabul edilen 25 Aralık haftasında kilisede ayin yapmıyor, dini ritüelleriyle bir bayram havasına girmiyorsan, bir müslüman olarak  kendi dininin emir ve yasaklarına aykırı bir eylemde bulunmuyor isen, yani 31 Aralık bir takvim olayı ise sadece güzel şeylerden kimseye zarar gelmez kanısındayım. Asında kimin ne kutladığıyla ilgilenmeden, bunu fırsata çevirip kendi iç öznemize yolculuk yaparak, geçen 365’in muhasebesini yapmak hatalardan ders çıkarıp eksikleri fark etmek, zihinsel ve ruhsal gelişime odaklanmak daha faydalı olacaktır.

Özetle, zamanı tam kavrayamasakta içinde olduğumuz anlar akıp  geçiyor.

 “Geri veren yok, yılların bizden aldığını” derken Ovidius,

 “Şimdi bana geçen zamanın unutulmaz sancısı kalır” diyor Nazım Hikmet.. Geçti bir yıl daha günümüzden gecemizden yani ömrümüzden. 2016’yı geride bırakırken iyi günleri de oldu haliyle kötü günleri de. Acısı biraz daha fazla oldu beklide tanıdığımız diğer yıllardan.

Tüm kötülükleri geçmişe gömerek gelecek zamana ya nasip diyelim..2017 yepyeni bir nefes olsun, huzur getirsin, iyilik ve sevgi akıtsın ruhlarımıza..Gönlünüz neyi istiyorsa gözünüz onu görsün  diyerek en insani duygularımla mutlu yıllar diliyorum…

 


Nermin ELMAS

Rehber Öğretmen
nerminelmas26@hotmail.com

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.