Anne Baba Olmak

13.04.2021
2.235
Anne Baba Olmak

En güzel duygulardan birisidir anne-baba olmak. Ancak hiç kolay değildir. Fedakarlık ister, sabır ister, merhamet ister, vicdan ister… En önemlisi hem fiziksel hem ruhsal hazır olmayı ister.

Dünyaya gelen canlılar içinde en bakıma muhtaç canlıdır insan. Dünyaya gelen insanın onu koruyacak, onu sevecek, onu anlayacak, yanında olacak aileye ihtiyacı vardır. Bebekle birlikte gelen ebeveynliğin sorumluluklarını almaya hazır olmak gerekir. Hiç kimse sadece dünyaya bir çocuk getirdi diye anne ve baba olamaz. Hiç bir insan anne veya babasını seçerek dünyaya gelmez. Ailesini seçme şansı olmayan bebeğin sorumluluğu da yoktur. Bu nedenle her bebek masumdur. Masum ve bakıma muhtaç doğacak insanın kaderi en başta ailesinin ellerindedir.

Her geçen gün bir çok toplumda hazır olmadan anne baba olan ailelerin cezalarını çeken masum çocukların sayısı artmaktadır.

Gündüz kuşağı televizyon programlarında veya akşam haber bültenlerinde seyredilen bir dizi-film senaryosu değil maalesef hayatın gerçeği.

Erken yaşta evlilikler, fedakarlık yapmak istemeyen ebeveynler, kısa zaman süren evlilikler, evlilik dışı ilişkiler ve daha bir çoğu. Sonuç ise kaybolan, ortada bırakılan, ilgisiz, sevgisiz, mutsuz çocuklar…

Mutsuz çocuklar bir filmin değil hayatın içindeler. Belki önünden geçtiğimiz evde yaşıyor. Belki yemek yediğimiz lokantada karşı masada oturuyor. Şehrin karşı yakasında belki, hiç gitmediğimiz bir semtte, karanlıkta fark etmediğimiz bir sokakta, okulda, çok uzakta ya da çok yakında, belki de şu an size bakıyor.

Mutsuz çocuklar umutsuz gelecek demektir. Geleceği iyileştirmek için çocukların yaşaması, mutlu olması gereklidir. Bunu da bugün ancak biz anne babalar gerçekten annelik ve babalık yaparak başarabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
Adana-Pozantılıdır. 2011-2012 eğitim öğretim döneminde Milli Eğitim Bakanlığında Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen olarak görev yapmaya başlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı birçok kurumda görev almıştır. 2013-2014 eğitim öğretim döneminden buyana Mersin-Mut Anadolu Lisesinde (Şehit Ali Gümüş Anadolu Lisesi) görev yapmaktadır. Akran Arabuluculuğu Uygulayıcılığı, Psikososyal Müdahale Hizmetleri, Psikososyal Destek Programı, Bağımlılıkla Mücadele, 7-19 Yaş Aile Eğitimi Uygulayıcı Programı, Özel Eğitim Hizmetleri alanlarında eğitimler almış olup bu alanlarda çalışmalar yürütmüştür. Ergenlik dönemi psikolojisi ve akran danışmanlığı alanları ile ilgili makaleler yazıp ve bu alanlarda proje çalışmaları yürütmüştür. Son olarak "İnsanı Anlama Üzerine Akran Danışmanlığı Ortaöğretimde Varoluşu" ve "Gelişimsel Anne Baba Tutumu" isimli kitapları kaleme almıştır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.