Ev Okulu Derneği Ev Rehberlerini Seçiyor

Ev Okulu Derneği Ev Rehberlerini Seçiyor

Ev Rehberliği Nedir?

Dünyada yaygın olan ancak ülkemizde ilk defa derneğimiz vasıtasıyla konuşulmaya başlanan Ev Okulu sistemleri gelecekte ülkemizin gündeminde yoğun şekilde yer alacaktır.

Türkiye’deki her bir evi, eğitim ve mutluluk yuvasına dönüştürmek vizyonuna sahip derneğimizin misyonu; her türlü eğitim sürecinin ev ve aile ortamında desteklenmesine, ailelerin çocuklarının öğrenme süreçlerine katılmasına, okul ve ev uyumunun sağlanmasına, aile bağlarının kuvvetlenmesine yardımcı olmayı ve ev okulu sistemlerinin ülkemizde tanınmasını kapsamaktadır.

Bu doğrultuda çalışmaların daha çok aileye ulaşması amacıyla eğitime ilgi duyan gençlere çağrı yapıyoruz! Türkiye’de pek çok ailenin aradığı ama doğru adresi bulmakta zorlandığı EV REHBERİ yetiştirme programını başlatıyoruz.

Bu kapsamda, ağırlıklı olarak evde yapılan psikososyal becerilere yönelik yapılan faaliyetleri içerecek şekilde çocuğu merkeze alarak aileye rehberlik sunan programımız Ev Rehberliği olarak isimlendirilmektedir.

Ev Rehberi Kimdir?

Ev Rehberi, ailelerin çocuklarıyla olan iletişimlerinde, onları yetenek/beceri gelişimi alanlarında desteklemede, çocuklarına koçluk/mentorluk yapmada donanımlı birey olarak tanımlanmaktadır.

Amacımız, staj programı sonrasında bireyleri EV REHBERİ olarak sertifikalandırmak ve dernek çalışmalarında aktif olarak yer almasını desteklemektir.

Ev Rehberi süreci öncelikli olarak bir staj programını kapsar. Staj, süreç boyunca kişisel ve mesleki gelişim odaklıdır. Staj programımız, bireyin iş yapabilme kapasitesini ve iletişim kabiliyetini artırmak, iş fırsatlarını görebilmesini sağlamak ve eğitimlerle donanımını zenginleştirmek üzerine kuruludur.

Üniversite öğrencisinin staja kabul edilebilmesi için haftada 1 tam gün dernekte görev alabilecek durumda olması, ön koşuldur. Çalışmalarımız, kişiyi geliştirme üzerine kurgulanmıştır. Bu doğrultuda stajyer takım arkadaşımızdan derneğin gerçekleştireceği atölye çalışması, zirve, yarışma vb. etkinliklerde gönüllü olması, dernekte kendisinden istenen görevleri yerine getirmesi beklenir.

Kimler Ev Rehberliği Programına Başvurabilir?

Ailelerle doğrudan temas halinde olan genç uzmanlarımız, aile üyelerini yardım almaya, gerçek ihtiyaçlarını belirlemeye ve sorunlarını çözmeye teşvik etmek için gerekli kapsamlı bir yaklaşımla eğitimler alırlar. Ailelere gerekli psikolojik destek ve rehberlik hizmetini sunabilmeleri için özellikle Psikoloji veya Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden genç Ev Rehberleri projede yer almaktadır.

Ancak % 10 oranında farklı branşlardan Ev Rehberliği programına öğrenci kabul edilmektedir. Farklı branşlardan öğrenci kabulündeki sebep; çocuklara evlerde kendi uzmanlık alanlarına yönelik destek sağlayabilmektir.

Farklı branşlardan kabul edilen üniversite öğrencileri Psikoloji ve PDR öğrencileriyle birlikte evlerde çalışmalar yaparlar. Farklı branşlardan kabul edilen üniversite öğrencileri yasal olarak Psikoloji ve PDR bölümü öğrencilerinin alabileceği eğitimler dışında tüm eğitimleri alırlar ve uygularlar.

Hali hazırda Astronomi ve Uzay Bilimleri, Okul Öncesi Öğretmenliği, Ergoterapi bölümünden öğrenciler Ev Rehberliğine destek vermektedirler. Branşınız ne olursa olsun başvurunuz titizlikle incelenecek ve mülakata davet edileceksiniz.

Branş Ev Rehberi Kimdir?

Ev Rehberliği çalışmalarında her periyot sonunda gerçekleştirilen branş oturumları için kabul edilen farklı lisansiyer genç takım arkadaşlarımızdır.

Branş Ev Rehberi olarak kabul edilen takım arkadaşlarımıza dernek tarafından sunulacak fırsatlar:

 1. Mevcut değeri 5.000 Türk Lirasını aşan dernek eğitimlerinden yararlanılabilecektir
 2. Branş Ev Rehberi olarak saha deneyimi kazanılması desteklenmektedir.
 3. Alanda uzman isimlerle network sağlama fırsatı sunulmaktadır.

Çalışmanın sonunda Teşekkür Belgesi sunulmaktadır.

Yapılan mülakatlar neticesinde başvurular, 2 statüde kabul olabilecektir:

1- Saha Desteği : Dernekte tam zamanlı bulunması beklenmeyen ancak kendini geliştirmek ve tecrübe kazanmak isteyen gençlere yönelik programdır. Derneğin atölye-zirve-gezi gibi saha etkinliklerinde görev alabilecek kişileri ifade etmektedir. CV desteği kapsamında katıldıkları saha çalışmalarını ifade eden RESMİ YAZI verilebilir.

2- Ev Rehberi + Stajyer : Ev Rehberi olarak kabul edilen kişilerin haftada en az 1 tam gün stajyer olarak görev alabilmesi beklenmektedir. Ev Rehberliği programı 1 sene sürecek olup stajyer olarak dernekte bulunma süresi ise 3 ila 6 ay arasında değişmektedir. Kabul edilen kişilerin derneğin saha çalışmalarında da görev alması beklenmektedir.

 Ev Rehberi olarak kabul edilen takım arkadaşlarımıza dernek tarafından sunulacak fırsatlar:

 1. Mevcut değeri 20.000 Türk Lirasını geçen alan uzmanlık eğitimlerinden yararlanılabilecektir
 2. 30 farklı eğitimde hak kazanım durumunda isme özel sertifikalandırma sağlanmaktadır.
 3. Ev Rehberi olarak saha deneyimi kazanılması desteklenmektedir.
 4. Alanda uzman isimlerle network sağlama fırsatı sunulmaktadır.

Süpervizyon desteği sunulmaktadır.

 • Objektif Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi
 • Zeka/Akıl Oyunları Eğitimi
 • Sınav Stratejileri ve Paragraf Teknikleri Eğitimi
 • Çocuk İstismarı Tanı ve Müdahale Eğitimi
 • Masal Terapistliği Uygulayıcı Eğitimi Programı
 • Sanat Terapisi Eğitimi
 • Hafıza Teknikleri Eğitimi
 • Enneagram Eğitimi
 • Hızlı Okuma Eğitimi
 • Zihin Haritaları Eğitimi
 • Terapötik Teknikler Eğitimi
 • Yaratıcı Drama ile Akran Zorbalığı Eğitimi
 • Yaratıcı Drama ile Etkinlik Geliştirme Becerisi Eğitimi
 • Disleksi Eğitici Eğitimi
 • Bilimsel Düşünce Eğitimi
 • Oyunlarla Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitimi
 • Vantrolog Eğitimi
 • Eğitsel Oyun Tasarımı Eğitimi
 • Ebeveynler için Kodlama Eğitimi
 • Oyun Terapisi Giriş Eğitimi
 • Diksiyon ve Hitabet Eğitimi
 • Beden Dili Eğitimi
 • İşaret Dili Eğitimi
 • Çocukların Değerlendirilmesinde Projektif Testler Eğitimi
 • Boşanma Süreci ve Sonrası Çocuklara Danışmanlık Eğitimi
 • Çocukların Ön Değerlendirilmesi ve Görüşme Teknikleri Eğitimi
 • Üstün Özel Yetenekleri Bireylerin Eğiticiliği Eğitimi
 • Sanat Terapisi Uygulamalarının Evde Kullanımı
 • Kitap Seçme Kılavuzu ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi
 • Çocuk Resmi Eğitimi

Sertifikasyon

Ev Rehberli Sertifikası: Ev Okulu Derneği’nin sunduğu hak ve sorumlulukların yerine getirilmesi durumunda 1 sene sonunda Ev Rehberi adayına Ev Rehberliği Sertifikası verilecektir.

Ev Rehberi olarak kabul edilen kişilerin derneğin saha çalışmalarında görev alması, belirlenen çocuklara aldıkları test eğitimlerini uygulaması, evlerde çocuklarla çalışmalar yapması beklenecektir.

NOT: Eğitimlerimiz hibrit (yüz yüze ve online) olarak yürütülecektir. Ayrıntılı eğitim takvimimiz, ev rehberliğine kabul edilen adaylarımızla paylaşılacaktır.

NOT: Saha desteği olarak kabul edilen bireylerin etkinliklerdeki gayreti, çalışmalara katılımda gösterebileceği süreklilik ve motivasyonları gözlenerek dernek yönetimince EV REHBERİ statüsünü geçişleri mümkün olabilecektir.

Eğitim Sertifikaları: İlgili eğitimlerin gerekli koşulları sağlandığında (eğitimin sınavı varsa sınav başarısı  veya uygulama eğitimleri için gerekli uygulamaların yapılması durumunda) Ev Rehberi bu eğitimlerle ilgili 1 sene sonunda sertifikalandırılacaktır.

Katılım Bedeli:

Ev Rehberi programı, Ev Rehberi adaylarına  ücretsiz şekilde sunulmaktadır.

Not: Mülakat sonucunda Ev Rehberi adayının Ev Rehberliği programına dahil olması durumunda, çalışma içeriklerini ayrıntılı ele alan ve karşılıklı süreçteki hak ve sorumlulukları içeren Ev Rehberliği Sözleşmesi, Ev Rehberi ve Ev Okulu Derneği arasında yapılacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.