Yüksekokul ve Fakülte nedir?

20.01.2017
70.460
Yüksekokul ve Fakülte nedir?

Yüksekokul ve Fakülte nedir?

Facebook’da konu ile ilgili yaklaşık 600 kişiye iki (1-2) soruyla meslek yüksekokulu, yüksekokul ve fakülte arasındaki farkı sordum. Cevaplayanlar arasında üniversite mezunları, okuyanlar ve yüksek lisans yapanlarla birlikte üniversiteye hazırlan öğrenciler bulunmakta.

Maalesef bir kaç doğru cevap dışında genelde bu fark bilinmiyor ya da karıştırılıyor.

Açıklayayım

Meslek yüksekokulu: 2 yıllık (yabancı dil hazırlıklarda +1 sene) mesleğe yönelik önlisans eğitimi veren kurumlardır. Üniversitelere bağlı, bağımsız vakıflara bağlı, askeri ve polis okullarına bağlı meslek yüksekokulları vardır.

Yüksekokul: Üniversitelere bağlı lisans eğitimi veren kurumlardır. Fakültelerden farklı olarak uygulamalı eğitim amacıyla kurulmuşlardır. Ne kadar uygulamaya yöneliktir, bilemem!

Ancak iş hayatında fakülte eğitiminden faklı değildirler, aynı eğitim, aynı diploma, aynı üniversite hatta aynı hocalardan eğitim almaktadır.

Fakülte: Üniversitelere bağlı lisans eğitimi veren kurumlardır. Tıp fakültesi, Eğitim Fakültesi vb gibi. Yüksekokuldan farkı mesleğe yönelik uygulamalı eğitim vermek yerine akademik eğitim vermeye yöneliktir.

Teknoloji fakültesi: Üniversitelere bağlı lisans eğitimi veren kurumlardır. Aslında temelini teknik eğitim fakülteleri oluşturmaktaydı. Meslek liselerine yönelik öğretmen yetiştirmeyi amaçlayan kurumlardı. Ancak öğretmenlik eğitimindeki farklılıklar ve öğrencilerin mühendisliğe olan eğilimleri bir de siyasi iktidarın tasarrufu ile farklı bir yapıya kavuştu bu fakülteler.

Meslek liselerinin seçtiği MTOK bölümleri bu fakültede yer almaktadır. MTOK olmayan bölümlere diğer öğrencilerde yerleşebilirken MTOK’lara yerleşemiyorlar.

Enstitü: Üniversitelere bağlı ya da bağımsız olarak yüksek lisans eğitimi veren kurumlardır.

 

YÖK’ün Sıkça Sorulan Sorular Sayfasını da ziyret etmeni öneririm öğrenci

https://yoksis.yok.gov.tr/SSS/

 

 

Hasan AKSOY
Psikolojik Danışman
hsnksy@gmail.com

 

YAZAR BİLGİSİ
Psikolojik danışman ve rehber öğretmen 2004 erzurum pdr mezunu 2007 bahçeşehir üniversitesi eğitim yönetimi yüksek lisans çeşitli özel ve kamu kurumlarında (dershane, üniversite, ilkokul, ortaokul, lise, meslek lisesi) rehber öğretmen olarak çalıştım halen sınavlı bir devlet anadolu lisesinde rehber öğretmen olarak görev yapıyorum, rehber öğretmen olarak emekli olmak kariyer hedefim. öğrencilere kariyer belirleme ve sınavlar konusunda yardımcı olmaya çalışıyorum. bir erkek ve bir kız babasıyım  
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.