Türkiye´nin İlk Zekâ Testi Kamuoyuna Tanıtıldı

25.11.2016
845
Türkiye´nin İlk Zekâ Testi Kamuoyuna Tanıtıldı

Anadolu Üniversitesi ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen, Prof. Dr. Uğur SAK ve ekibi tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli zekâ testi ASİS, Eskişehir’de yapılan törenle kamuoyuna tanıtıldı.

Törene Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre BİLGİLİ, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil GÜNGÖR, Eskişehir İl Millî Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, test geliştirme ve standardizasyon ekibi ile davetliler katıldı.

Sayın Prof. Dr. Uğur SAK: “Ölçeğin yaş aralığı 4-12, uygulama türü bireysel olup teorik alt yapısı CHC ve PASS kuramlarından temel almaktadır. Ölçek hem genel zekayı sözel ve görsel alanlarda ölçmeyi, hem de genel zekâ endeksinin yanı sıra bileşik endeks puanları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bunlarla birlikte genel zekayla yakından ilişkili işleyen belleğin de görsel ve sözel alanlarda ölçülmesi testin geliştirilme amaçları arasındadır.” diyerek test hakkında genel bir bilgi verdi.

Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR konuşmasında; emeği geçen tüm taraflara teşekkür ettikten sonra “Mekanik ölçü ve tartı aletlerinin bile yıllık kontrolü yapılırken psikolojik ölçme araçlarının revizyonunu ihmal etmek olmaz. Uyarlama ölçeklerde böyle bir sorunumuz vardı. Yerli zekâ testimizde yerli ekibimizle artık bu sorunu aşmış olacağız.” dedi. Ayrıca TÜBİTAK ile yeni ve daha geniş boyutlu bir zekâ ölçeği çalışması yürüttüklerini, bu tür çalışmaları üniversiteler ve sivil toplum örgütleri ile iş birliği hâlinde geliştirmek ve hayata geçirmek için çabalarını sürdüreceğini belirtti.

Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre Bilgili de yaptığı konuşmada “Bir işi başarmak ancak onu dert edinmekle mümkün olabilirmiş… Bugün bunu gördük. Hızlı başladı ve kararlılıkla tamamlandı. Bu çalışma hepimizi gururlandırdı, umutlandırdı. Bunu bir başlangıç olarak görüyoruz. Sürecin devam etmesini; geliştirme, yaygınlaştırma, model ve tetikleyici olma misyonunu üstlenmesini bekliyoruz. Diğer üniversitelerimizden de benzer çalışmalara imza atmalarını bekliyoruz.” dedi.

Törende ayrıca uygulayıcı eğitimini başarıyla tamamlayanlara belgeleri verildi.

ASİS zekâ testi ilk aşamada Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde, öğrencilerin tarama ve eğitsel tanılamaları amacıyla kullanılacak.

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.