Gestalt Terapi

26.10.2020
3.808
Gestalt Terapi

 

Gestalt terapisi, danışanların geçmiş deneyime dayalı olarak algıladıklarından ziyade şimdiki zamana odaklanmalarına ve şu anda yaşamlarında gerçekte neler olup bittiğini anlamalarına yardımcı olan danışan merkezli bir psikoterapi yaklaşımıdır. Danışanlar sadece geçmiş durumlardan bahsetmek yerine, belki yeniden canlandırma yoluyla bunları deneyimlemeye teşvik edilir. Gestalt süreci boyunca, danışanlar kendi olumsuz düşünce kalıplarının ve davranışlarının gerçek öz farkındalığı nasıl engellediğinin ve onları mutsuz ettiğinin daha fazla farkına varmayı öğrenirler.

Kullnıldığı zaman;

Gestalt tedavisi, danışanlara anksiyete, depresyon, benlik saygısı, ilişki zorlukları ve hatta migren baş ağrısı, ülseratif kolit ve sırt spazmları gibi fiziksel sorunlar gibi konularda yardımcı olabilir. Gestalt terapisi için iyi adaylar, öz farkındalıkları üzerinde çalışmakla ilgilenen, ancak kendi rulet siteleri mutsuzluk ve rahatsızlıklarında oynadıkları rolü anlayabilen veya anlayamayan kişilerdir. Gestalt teknikleri genellikle vücut çalışması, dans, sanat, drama ve diğer terapilerle birlikte kullanılır.

Ne beklemeliyiz;

Bir gestalt terapisti, şu anda neler olduğuna ve şimdiki zamanda çözümler bulmaya odaklanır. Örnekler için, geçmişte bir şeyin neden olduğunu tartışmak yerine, terapist sizi anı yeniden canlandırmaya ve şu anda nasıl hissettirdiğini tartışmaya teşvik edecektir. Başka bir deyişle, sadece onlardan bahsetmek yerine duygularınızı deneyimlemeniz istenecektir. Terapist size “Şu anda neler oluyor?” Gibi sorular soracaktır. veya “Bu şimdi nasıl hissettiriyor?” Terapistiniz, terapötik ortamda geçmiş ve güncel mücadeleleri hayata geçirmeye yardımcı olabilecek rüya çalışması, rehberli fantezi, rol yapma, yüzleşme ve diğer teknikleri deneyebilir. Amacınız, kendinizin ve duyularınızın daha fazla farkına vardıkça, kendiniz için daha fazla sorumluluk almak, davranışınızın sonuçlarını kabul etmek ve başkalarının ihtiyaçlarına saygı duyarken kendi ihtiyaçlarınızı karşılamayı öğrenmektir.

Nasıl Çalışır?

“Gestalt” kelimesi bütün anlamına gelir. Gestalt terapisi, psikoterapist Fritz Perls tarafından, insanların en iyi şekilde beden, zihin ve ruhtan oluşan bütün bir varlık olarak görülmesi ve kendi gözleriyle bakıldığında en iyi şekilde görülmesidir.Gestalt terapisi, çözülmemiş öfke, ağrı, kaygı, kızgınlık ve diğer olumsuz duyguları hafifletmek için bu duyguların sadece tartışılamayacağını, şimdiki zamanda aktif olarak ifade edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu olmazsa hem psikolojik hem de fiziksel semptomlar ortaya çıkabilir.

Gestalt Terapi

YAZAR BİLGİSİ
İstanbul Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olmuş, 2011 Yılına kadar Rehabilitasyon merkezlerinde çalışıp eğitim koordinatörlüğü ve idarecilik yapmıştır. 2011 Yılında Başakşehir Rehberlik araştırma merkezine atanmış burada 2 sene görev yapmıştır. Daha sonra Bir İlkokula tayin olmuş görevine devam etmektedir. Wisc-R, Stanford Binet, Leither, Metropolitan testi, Gelişim Testleri, Oyun Terapisi, Aile ve Çift Terapisi eğitimleri vardır, Görev yaptığı ilçede Yaratıcı Drama, Eğitimde Drama, Yaşam Becerileri, Öfke Yönetimi ve Özel eğitim hizmetleri konusunda öğretmenlere hizmet içi eğitimler vermektedir. Ek olarak özel eğitim küçük adımlar programı uygulayıcısıdır. Evli ve bir kız babasıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.