Başarının Formülünü Yaz

14.04.2017
2.546
Başarının Formülünü Yaz

 

BAŞARININ FORMÜLÜNÜ YAZ

Matematik ilkokul yıllarından beri en sevdiğim derstir.  O kadar severim ki bazen hayattaki birçok şeyi matematiğe uyarlasak ve formülünü yazsak diye düşünmekten kendimi alıkoyamam. Bunlardan bir tanesi de başarı kavramı. Keşke başarının bir formülü olsa ve rehberlik servisine gelen öğrencilere yazıp versek, bunu yaparsan başarılı olacaksın desek ve öğrenci başarılı olsa. Maalesef böyle bir şey yok. Her öğrencinin başarılı olması için gereken şartlar aynı değil, başarının tarifi her öğrenci için aynı değil. Bu kadar aynı olmayan kavramdan da tek bir formül, kesin doğru çıkması da imkansız tabiki.

Bununla beraber son günlerde kendi arkadaş çevremde küçük bir araştırma yapmak istedim. Başarının formülünü yazsan nasıl bir formül yazardın, diye sordum onlara. Bir matematik formülü gibi düşünmesini istedim arkadaşlarımdan.  Ortaya ne mi çıktı? Ortaya birbirinden farklı güzel formüller çıktı.  Bu formüllerin bazıları başarıyı sonuç olarak görürken bazıları süreç olarak tanımladı. Bazıları istek, çalışmak gibi kavramları formülüne eklerken; bazıları yetenek, model alma gibi durumları da formüllerine eklemeyi tercih etti. İşte birbirinden farklı formüllerden seçmeler:

1-Başarı= istek + irade + ihtiyaç+ istikrar

2- Başarı=hayal+ hedef + inanç + emek

3- Başarı= istek + azim + istikrar

4- Başarı=( sevgi + irade + ihtiyaç) x çalışmak

5- Başarı=(hedef + azim + sabır + hırs +kararlılık  – umutsuzluk) x istek

6- Başarı= hırs + kararlılık + öğrenme isteği + rekabet + model alma

7- Başarı= (ilgi + yetenek) x uygulama + sabır – (üşenme + erteleme + vazgeçme)

8- Başarı= hedef + özgüven + çalışmak

9- Başarı= ortam + azim + irade

10- Başarı= 3x(istek) + azim

Bu ve buna benzer birçok formül üretilebilir. Bu formüllerin hepsi doğrudur. Çünkü bu formüller kendi başarı hikâyelerimizi yansıtıyor. Herkesin başarı süreci, hikâyesi farklı olduğu gibi formüllerinin de farklı olması çok doğal.  Bana gelen formüller içerisinde çok farklı olanları da vardı ancak on tanesini size bu şekilde aktarmak istedim ve aktarabildim. Siz de kendi başarı formülünüzü yazarsanız sevinirim. Esen kalın…

 

Sabri DAŞO
Psikolojik Danışman
sabridaso@gmail.com

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR
  1. Buğra Topkara dedi ki:

    Benim formülümde Başarı= [Çalışmak x (hedef + plan + gayret + hırs)] – [pes etmek]

    yazınız çok güzel olmuş emeğinize sağlık, ayrıca farkındalık amaçlı öğrenciler ile uygulayabileceğimiz bir etkinlik örneği de olmuş.

  2. sabri daso dedi ki:

    teşekkürler hocam.