Vücudumuzun doğal organizatörleri serisi

04.05.2017
813
Vücudumuzun doğal organizatörleri serisi

 

Vücudumuzun doğal organizatörleri serisi

Kutsal Meyveler II

Geçtiğimiz haftaki yazımızda zeytin ve kirazdan bahsetmiştik. Vücudumuza etki eden ve dini kaynaklarda da adı geçen meyvelerden bu hafta muz meyvesinin faydalarından ve bedenimizdeki etkilerinden bahsedeceğiz.

MUZ:

Anavatanı Malezya, Endonezya ve Güneydoğu Asya ormanları. Muz M.Ö. 6. yüzyıldan beri Hindistan’da yetiştirilmektedir. M.Ö. 2. yüzyılda Çin’de de muz tarımı başladı. Muz bitkisi sömürgeleştirme döneminde önce deniz yoluyla Afrika’ ya oradan da İspanyol ve Portekizliler tarafından Kanarya Adaları üzerinden Amerika kıtasına ulaştı. Araplar bu bitkiye ‘MUSA’ adını verdiler. Daha sonraki yıllarda bitkiler türlerine göre isimlendirilirken MUSA SAPIENTIUM adı verildi.  Yabancı dillerdeki BANANA Arapça ‘parmak’ anlamına gelen BANAN’dan türetilmiş. Ayrıca Zaire’nin Atlantik kıyısındaki liman kentlerinden birinin adı da BANANA.

Kur’an-ı Kerim’de Muz, sadece bir yerde geçer ve “Üst üste dizili meyveleri sarkmış muz ağaçları, (Vakıa Suresi, 29)” şeklinde bahsedilir muz için.

Uzmanlar, muzun vücut ve cilt sağlığına faydalarını derledi. Toplam 39 maddelik listede, muzun kırık ve hasar görmüş saçları bile güçlendirdiği ortaya çıktı. Diyetisyenler, doktorlar ve cilt bakım uzmanlarının da katkıda bulunduğu listenin haricinde muzun besin değeri, içinde bulunan kalori, karbonhidrat ve protein miktarının gösterildiği grafik ile ayrıntılı olarak açıklandı. İşte muzun mucizevi etkileri…

 • Diş Beyazlatma: Bir parça muz kabuğunun iç tarafı ile 2 dakika dişlerinizi ve etrafını ovun, kabuğun içindeki potasyum ve magnezyum ve manganez gibi minarelleri, diş içine emer ve dişleri beyazlatır.
 • Depresyon:Muz, doğal bir aminoasit olan ve vücut tarafından depresyon tedavisinde önemli bir rolü bulunan serotonine dönüştürülen “tryptophan” içerir.
 • Strese Karşı Etkilidir: İçerdiği birçok değerli madde yardımıyla stresi azaltacak serotonin seviyesini düzenler. Böylece vücudu strese karşı daha dayanıklı hale getirir ve ruh halinizin düzenli olmasını sağlar. Bunun yanında muz iyi bir uyku düzenleyicidir.
 • PMS(Adet Öncesi Sendromu): içerdiği B6 vitamini kan şekeri düzeyini düzenler, bu da adet öncesi dönemde kişinin ruh halini değiştirebilir.
 • Anemi: Kandaki hemoglobin üretimini canlandırır ve anemi durumunda yardımcı olur.
 • Tansiyon: Bu eşsiz tropik meyveyi tansiyonu yenmede mükemmel kılan şey, son derece yüksek potasyum ve düşük tuz içermesidir.
 • Şişlik: B6 vitamini bakımından zengin olan muz vücudun aşırı su tutmasını önler, zayıflamaya yardımcı olur, sinir sistemini destekler ve beyaz kan hücresi üretimini arttırır.
 • Beyin Gücü: İngiltere’de bir okulda yapılan araştırmada;200 öğrenci sınavları boyunca kahvaltıda, molada ve öğle yemeğinde muz tüketti. Araştırma; potasyum dolu bu meyvenin, öğrencileri daha zinde tutarak öğrenmeyi desteklediğini gösterdi.
 • Kabızlık: Besin lifi bakımından zengin olan muz bağırsak hareketi sağlayarak kabızlığın geçmesine yardımcı olur. Halk arasında da hâkim olan görüş; kabızlık yaşayan kişiye muz yemesi tavsiye edilir.
 • Akşamdan Kalma Hali: Akşamdan kalma halinden kurtulmanın en çabuk yollarından biri, balla tatlandırılmış bir muzlu milkshake yapmaktır. Muz, mideyi yatıştırır. Süt sisteminizi yatıştırıp vücudunuzu yeniden hidrate ederken mide de balın yardımıyla, tükenen kan şekeri düzeyini toparlar.
 • Ülser: Muz, yumuşak dokusu ve pürüzsüzlüğü nedeniyle bağırsak bozukluklarına karşı diyet gıda olarak kullanılır. Midedeki aşırı ekşimeyi etkisizleştirir. Muz, midede yeni koruyucu hücreler oluşmasına, ülserin ilerleyişinin durmasına ve iyileşmesine vesile olur.
 • Sindirime Yardımcı Olur:Muz çoğumuzun yeterince almadığı diyet lifi kaynağıdır. Muz yemek sindirim sistemi yoluyla düzgün hareket ve eliminasyonu artırmaya yardımcı olur.  Muz aynı şekilde kabızlık sorunları için de sağlıklı bir seçimdir. Muz sindirime yardımcı olan bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Olgun bir muz 1 saat 45 dakikada sindirilir. Sindirim esnasında daha fazla kalsiyum kullanarak kemik sağlığının korunmasını sağlar.

Günümüzde, özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde artık bir meyve kusursuz bir şekle sahip değilse kimse onu satın almıyor, yani meyvenin satın alınması için parlak ve göz alıcı olması gerekmektedir. O yüzden muz biraz kararmaya başlayınca, hemen onu çöpe atıyoruz. Çoğu meyve çürümeye başlayınca dışı kararır. Ama söz konusu muz olunca, bu kararma muzun olgunlaştığını, daha fazla Tümör Nekrosis Faktörü (TNF) yani vücuttaki anormal hücrelerle mücadele eden bir kanser karşıtı madde içerdiği anlamına gelir. İşte bu yüzden bir daha kararmaya başlayan muzu çöpe atmayın. Eğer muzun yumuşamaya başlayan kısımlarını yemeyi sevmiyorsanız, blendera atın ve kendinize bir smoothie hazırlayın

 • Hastalık: Yüksek ateş ve ishal gibi ani kilo kaybına neden olan durumlarda besin değeri bakımından zengin olan muz yemek, ihtiyaç duyulan vitamin ve mineralleri daha kolay almanızı sağlar.
 • Enerji:Efor gerektiren bir egzersiz öncesinde 2 adet muz yemek hem kan şekerini dengeler hem de egzersiz sırasında ihtiyaç duyacağınız enerjiyi verir.
 • Cilt Sağlığını Korur:Bu şaşırtıcı meyve cilt rahatsızlıklarını giderme noktasında da faydalıdır. Muz derilerde meydana gelen sedef ve akne gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.  Taze soyulmuş bir muz hastalıktan etkilenen alana sürülür ve bırakılır. Bu tedavi yolunu güneş görmeyen bir yerde veya yatarken yapmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.
 • Göz Sağlığına Faydaları:Genel anlamda A.C ve E vitaminleri içeren bütün besin maddeleri göz sağlığı için faydalıdır. Muz bu vitaminleri bol miktarda içererek gözleri yakalanması muhtemel hastalıklardan korur.

Tüm bu nedenlerden dolayı muz, hastalıklar için doğal bir ilaçtır. 1 elma ile kıyaslandığında muz; 4 kat protein, 2 kat karbonhidrat, 5 kat A vitamini ve demir, 3 kat fosfor ve 2 kat daha fazla diğer vitamin ve mineralleri içerir.”

BONUS: Muz Kabuğunun Faydaları:

Muz kabuğu en az içi kadar sağlığa faydalıdır.

 • Muz kabuğu Hindistan’da yemeklerde de kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği vücudu temizler.
 • Sivilcelere karşı iyi gelir. Muz kabuğunu her gün 5 dakika sivilceli kısımda ovun ve bunu bir hafta devam ettirin. Bir hafta sonra etkiyi göreceksiniz. Aynı zamanda akne hastalığına da faydalıdır.
 • Muz kabuğu cildinizi nemli tutmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra pürüzsüz bir cilt edinmeniz için yüzünüze 5 dakika boyunca muz kabuğunu masaj yapar gibi uygulayın ve sonra yıkayın, bu aynı zamanda kırışıklıkları da giderir.
 • Ağrı kesici özelliği vardır, ağrı olan kısma doğrudan muz kabuğunu uygulayın. Ağrı bitene kadar 30 dakika bekletin.
 • Arı, böcek, sivrisinek ısırıklarına karşı iyi gelir. Bunun için ısırık olan bölgeye masaj yapmak yeterlidir.
 • Göz sağlığını korur. Göz kapaklarınıza uyguladığınızda zararlı güneş ışınlarından korur ve ayrıca katarakt hastalığına yakalanma riskiniz azaltır.

 

 

Şuayip KÜTÜK
Psikolojik Danışman
urungu7447@hotmail.com

 

YAZAR BİLGİSİ
Rehberlik Servisi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.