Mesleğimizi İşimizi Sahiplenme

21.12.2016
2.922
Mesleğimizi İşimizi Sahiplenme

 

MESLEĞİMİZİ İŞİMİZİ SAHİPLENME

Eğer işlerimizi önemsemeden, istemeyerek yaparsak yaptığımız işten zevk alamayabiliriz ve bizden beklenen verim düşebilir.Biz gönlümüzü işe vererek yaparsak yapacağımız işten daha çok verim elde edebiliriz. İşlerini önemsemeden yapanlar ise genelde başarısız ve düzensiz olurlar.Bu sadece bizde geçerli değil. Örneğin, eğer aşçı ise, yemeği yenmez; müzikçi ise, müziği dinlenmez; terzi ise, diktiği giyilmez. Bazı arkadaşlar,mesaileri biter bitmez okulu bir an önce terk etmenin yoluna bakarlar?

Bazıları da mesaisi bitse bile okulda kalıp eksik kalan tamamlanması gereken işlerini bitirmek için uğraşırlar veya öğrencileri için faydalı olabilecek işlerle çalışırlar? Bazıları da görevleri olmadığında ya da zorunlu tutulmadıklarında okulun semtine bile uğramazlar. 🙂 (Yanlış anlaşılmasın idarenin işini yapsın kastetmedim)Bizler iyi model olursak yetiştirdiğimiz öğrenciler de iyi model örnek olacaklardır.

Arkadaşlar sadece  istenileni yapıp görevimi yaptım bitti demeyip öğrenciler açısından faydalı olabileceğini düşündüğü ne varsa elinden geldiğince yapmalı yapamıyorsa meslektaşları ile iletişim içinde olmalı böyle olursa çalıştığı iş yerinde verim artar kendisi de diğer meslektaşları da öğrenciler de başarılı olur iş yerinden keyif alır.

Başarılı olma yolundaki çalışmalarımızı sürdürmek için basit olarak düşündüğümüz ve küçük diye önemsemediğimiz işleri, olanaklarımız elverdiği ölçüde iyi yapmak için çaba gösterip, yeteneğimizi sonuna kadar kullanmalıyız. Evet bazen çalışma koşullarımız çok iyi olmayabilir çalışma arkadaşlarınızdan yeterince destek göremeyebilir hatta köstek olabilirler de ama yine de mücadele etmek pes etmemek gerekir.

Yeri geldiğinde hakkımızı aramalı,savunmalı yeri geldiğinde iyi bir iletişim ve işbirliği içinde hareket etmeliyiz.İşbirliği içinde olmakta başarıyı olumlu yönde etkileyecektir.Sonuç olarak özetlemek gerekirse öğrencilerle ve veliler ve çalışma arkadaşlarımızla iyi bir iletişim kurarsak yeni çalışmaları takip edip kendimizi dokümanlarla yenilersek hem çevrenizdeki diğer kişilerin bize ve bizim mesleğe olan bakış açısı olumlu yönde değişir hem de biz daha başarılı ve mutlu oluruz.

 

 

Hakan KARATAŞ
Psikolojik Danışman
Yönetici

 

YAZAR BİLGİSİ
Çukurova Üniversitesi 2000 PDR mezunuyum. Adana'da Meb de lise kademesinde çalışıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.