Alkolizm nedir ?

21.12.2020
1.796
Alkolizm nedir ?

Birçoğu için bira, şarap ve alkollü içkiler, sosyal toplantılar ve içkili eğlence düşüncelerini çağrıştırır. Ancak alkol, bir sinir sistemi depresanıdır ve davranışları kolayca değiştirerek, bazı durumlarda duygusal acı ve halk arasında alkolizm olarak bilinen alkol bağımlılığının fiziksel olarak parçalanmasıyla sonuçlanır . Uzmanlar, içmenin yararlarını ve risklerini tartışmaya devam ediyor ve alkolizmle mücadele edenler için ölçülü olmanın mı yoksa tamamen yoksunluğun mı en iyi seçenek olduğunu tutkuyla tartışıyorlar.

Alkol Kullanım Bozukluğu, önemli sıkıntılara yol açan düzensiz bir içme modelidir. Geri çekilme semptomları, günlük işlerin aksaması, ilişkilerde uyumsuzluk ve kendini veya başkalarını tehlikeye atan riskli kararları içerebilir.

İşaretler, Belirtiler ve Teşhis

Alkolizm, çoğunlukla alkol kullanım bozukluğuna (bozukluk veya sıkıntıya yol açan sorunlu bir içme modeli), DSM-5’e göre hastanın deneyimine göre hafif, orta veya şiddetli olarak nitelendirilebilen anlamına gelir .

Alkolizmin belirtileri nelerdir?

DSM-5’e göre alkol kullanım bozukluğu, kişinin günlük yaşamında sıkıntıya neden olan sorunlu bir alkol kullanım modelidir. Bir tanıya ulaşılmasını belirtiler iş, okulda yükümlülükleri yerine getirmemek, içme getirilmesi önemli ölçüde zaman ve çaba adıyorum ve içme, alkol için güçlü istek sonrası iyileşme, alkol kullanımına kesim arkasına başarısız olması gerekenden fazla alkol ya içerir ev, ilişkiler ve faaliyetlerden kopma ve diğerlerinin yanı sıra hoşgörü veya geri çekilme geliştirme. Bir yıl boyunca en az iki semptom yaşamak, hafif ila orta ila şiddetli olmak üzere bir tanıyı hak eder.

Bağımlılığın erken uyarı işaretleri nelerdir?

Bağımlılığın sonraki aşamaları fiziksel değişikliklere neden olabilir, ancak davranışsal işaretler onu erken tespit etmeye yardımcı olabilir. Bağımlılığı olan kişiler genellikle alkol ve diğer uyuşturuculara kesintisiz erişim etrafında dönen katı rutinler geliştirir; program değişikliklerinden rahatsız olabilirler ve hayal kırıklıklarını başkalarına yükleyebilirler. Kişiliklerini değiştiriyor gibi görünen güçlü ruh hali değişimlerine sahip olabilirler . Sosyal çevreleri diğer uyuşturucu veya alkol kullanıcılarına daraldıkça ilişkiler bozulabilir. Çalışmaları da azalabilir ve bir zamanlar değer verdikleri manevi veya dini uygulamaları kaybedebilirler .

Bağımlılık neden teşhis edilemiyor?

Alkol kullanım bozukluğu milyonlarca insanı etkiler, ancak genellikle fark edilmez. Madde kullanımı sıklıkla akıl hastalığı ile birlikte ortaya çıkar, ancak bazı araştırmalar, psikiyatristlerin hem akıl hastalığı hem de madde kullanımı sorunları olan hastaların yaklaşık yarısı için bağımlılığı tedavi ettiğini göstermektedir . Bu tutarsızlık, klinisyenlerin madde kullanım belirtilerinin farkında olmayabilecekleri veya hastaları gündeme getirerek onları yabancılaştırmak istemeyebilecekleri ve hastalar diğer engellerin yanı sıra madde kullanımlarını açıklamak istemeyebilecekleri gibi bağımlılık tedavisindeki engelleri vurgulamaktadır.

Sebepler ve Sonuçlar

Tüm bağımlılıklar gibi, alkol kullanım bozukluğu da biyolojik, sosyal ve psikolojik faktörlerin karmaşık bir kombinasyonuyla bağlantılıdır. Araştırmalar, kişinin alkolizme yatkınlığının yaklaşık yarısı genetik yapıya atfedilebileceğinden , bozukluğun genetik bir bileşenini vurgulamaktadır . İnsanlar travma veya diğer, genellikle fark edilmeyen psikolojik bozukluklarla başa çıkmanın bir yolu olarak alkole dönebilirler . Sosyal olarak alkolizm, aile işlev bozukluğuna veya bir içki kültürüne bağlı olabilir.

İnsanlar neden içmeye başlar?

Sorunlu hale gelmeden önce, insanlar neden ilk etapta alkole yöneliyor? İnsanları içmeye motive eden bir dizi faktör olabilir. Biri, eğlenmek ya da sosyal kaygıdan kaçmak gibi basitçe ödüllendirici sonuçlarıdır . Dürtüsel bir kişiliğe sahip olmak, olumsuz tepkilere rağmen ödül arama kararında rol oynar. Diğer bir faktör de strestir , çünkü alkol üzücü duyguları hafifletebilir. Mutlu bir saatte veya bir üniversite kampüsünde içki içmek gibi sosyal normlar ve geçmişte alkolle ilgili olumlu deneyimler (mide bulantısı veya kızarmak yerine) da rol oynar.

Alkolizm genetik midir?

Herhangi bir sağlık sorunu geliştirme şansı, doğduğumuz genetik kodla ilgilidir. Tıpkı bazı insanların kardiyovasküler hastalık veya kanser geliştirme riski daha yüksek olduğu gibi, diğerlerinin de alkol kullanım bozukluğu geliştirme riski daha yüksektir. Ailesinde alkol sorunları olan biri, anksiyete veya depresyona yatkın biri, oldukça dürtüsel olan ve risk alan biri ve etkilerini deneyimlemek için ortalamadan daha fazla alkole ihtiyaç duyan birinin bu bozukluğu geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Çocukluk deneyimleri alkolizme yol açabilir mi?

Çocukluk travması , yetişkinlikte sorunlu içkiyi tetikleyebilir, çünkü kişi öfke , depresyon, endişe, yalnızlık veya keder duygularıyla başa çıkmak için alkol kullanabilir . Araştırma bulguları, alkol bağımlılığı tedavisi arayan erkeklerde ve kadınlarda alkol sorunu olmayanlara kıyasla daha yüksek oranda çocukluk çağı travmasına sahip . Dahası, tecrübe edilen istismar veya ihmal ne kadar fazlaysa, içme sorunları o kadar ciddiydi. Terapi , çocukken acı çeken kişilerin bu zorlukları aşmalarına ve daha sağlıklı başa çıkma becerileri geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Alkol beyne ne yapar?

Araştırmalara göre, aşırı alkol tüketimi beyindeki değişiklikleri tetikleyebilir – alkolizm kriterlerini karşılayan insanların yaklaşık yarısı düşünme veya hafıza ile ilgili sorunlar gösteriyor. İleriye dönük planlama yapma, bilgileri öğrenme ve tutma (bir telefon numarası veya alışveriş listesi gibi), gerektiğinde yanıtları alıkoyma ve mekansal bilgilerle çalışma (bir harita kullanmak gibi) etkilenebilir. Beyin yapıları da, özellikle planlama, karar verme ve duyguları düzenleme için anahtar olan frontal loblarda değişebilir. Ancak iyileşme sürecindeki birçok insan , ayıklıklarının ilk ayında bile hafıza ve konsantrasyonda gelişme gösterir .

Alkol ruh halini nasıl etkiler?

Bir kadeh şarap içmiş olan herkesin onaylayabileceği gibi, alkolün ruh hali üzerinde gözle görülür bir etkisi olabilir. İçmek, insanları mutlu, enerjik ve heyecanlı hissettiren endorfin salgılar. Ancak alkol aynı zamanda bir depresan olarak sınıflandırılır ve yorgunluğa, huzursuzluğa ve depresyona neden olabilir. Kandaki alkol içeriğinin yükselip düşmemesine göre uyarıcıdan yatıştırıcıya geçebilir . Alkolün beyindeki gücü göz önüne alındığında, çok alkol tüketen insanlar ruh hallerini düzenlemek için buna güvenebilirler.

Ağır içkinin sağlıkla ilgili sonuçları nelerdir?

Son zamanlarda yapılan bir analiz , alkol ve sağlık arasında ciddi bir ilişki buldu . Haftada yedi ila 14 alkollü içki içenler ortalama yaşam sürelerini yaklaşık altı ay, haftada 14 ila 24 içki içenler yaşam beklentilerini bir ila iki yıl, 24’ten fazla içki tüketenler ise yaşam beklentilerini düşürdü. dört ila beş yıl. Alkol tüketimi ayrıca inme, koroner hastalık, kalp yetmezliği ve ölümcül derecede yüksek tansiyon için daha büyük bir riskle bağlantılıydı. Bununla birlikte, içkinin birincil sorun olup olmadığını veya diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı seçimlerinin de sağlık sonuçlarını etkileyip etkilemediğini anlamak zordur .

Tedavi ve İyileşme

Bazı durumlarda, alkol kullanım bozukluğunu tedavi etmenin ilk adımı detoksifikasyondur – tıp uzmanlarıyla güvenli bir ortamda geri çekilmeyi deneyimlemek. Geri çekilmenin ardından, iyileşmenin birçok yolu vardır.

Bazı insanlar kendi başlarına içmeyi bırakabilirler. Genellikle sık toplantılarla akranların desteğini sağlayan birçok organize program vardır. Adsız Alkolikler buna bir örnektir; benzer zorluklarla uğraşanların desteğinden oluşan bir toplulukla iyileşmeye doğru yapılandırılmış 12 adımlı bir yol sunar.

Bilişsel davranışçı terapi , şahsen veya çevrimiçi olarak mevcut olan başka bir yoldur. Yoksunluk temelli olmayan kurtarma modelleri (Moderasyon Yönetimi gibi), tamamen kaçınmak yerine kişinin alkol tüketimini azaltmayı savunur.

Hastaların karşılaşabileceği her türlü terapinin önündeki en büyük engel utanç ve damgalanmadır; çoğu program bu tür endişeleri doğrudan ele alır.

İçme Sorunu Olan Birine Destek Olmak

İyileşme ve iyileşmeye giden yol, genellikle uzun yıllar boyunca meydana gelen bir süreçtir. Bağımlılık sadece kişinin acı çekmesini değil, eşlerini, ailelerini ve arkadaşlarını da içerir. Sevdikler, ölçülemez bir destek sağlayabilir, ancak çoğu zaman zor bir yolculuk boyunca neredeyse kendilerine bakarlar.

 

 

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
İstanbul Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olmuş, 2011 Yılına kadar Rehabilitasyon merkezlerinde çalışıp eğitim koordinatörlüğü ve idarecilik yapmıştır. 2011 Yılında Başakşehir Rehberlik araştırma merkezine atanmış burada 2 sene görev yapmıştır. Daha sonra Bir İlkokula tayin olmuş görevine devam etmektedir. Wisc-R, Stanford Binet, Leither, Metropolitan testi, Gelişim Testleri, Oyun Terapisi, Aile ve Çift Terapisi eğitimleri vardır, Görev yaptığı ilçede Yaratıcı Drama, Eğitimde Drama, Yaşam Becerileri, Öfke Yönetimi ve Özel eğitim hizmetleri konusunda öğretmenlere hizmet içi eğitimler vermektedir. Ek olarak özel eğitim küçük adımlar programı uygulayıcısıdır. Evli ve bir kız babasıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.