Tercih danışmanlarına

06.01.2017
1.274
Tercih danışmanlarına

Tercih danışmanlarına, rehber öğretmenlere, tüm öğretmenlere bir iki uyarım var.

Lütfen dikkat.

Tercih çocukların geleceğidir.

Emin olunmayan bilgi verilmemeli: Aç kılavuzu oku ya da okuman yazman yoksa bir bilene sor.

Sokaktan geçene sorma kılavuzu okuyana sor.

Kılavuz şart.

Kılavuz kutsal bilgi kaynağımızdır, yanımızdan ayırmayalım,

Diğer bir konu;

Okullar iş garantisi veremez.

Bizce hiçbir okul iş garantisi vermemeli, üniversiteler iş ve işçi bulma kurumu değildir.

Okullar staj garantisi de veremez.

Medya da oooo süper iş, atanma garantili iş, 10 bin lira maaşlı iş yazan meslekler var ya!

İşte aslında onlar yok…

Onlardan uzak durun

Reklamdır, tuzaktır; beleş peynir sadece fare kapanında olur.

Abartıdan kaçınılmalı: okullar bölümler anlatılırken pazarlamacı mantığı ile yaklaşıp “ağabeylerim ablalarım bu elimde görmüş olduğunuz…” şeklinde gemide ıvır zıvır satan işportacılar gibi okul ve meslek anlatımı olmaz.

Okullar hakkında olumsuz konuşmayın, eğer okulla ilgili sıkıntılı bir durum varsa bu açıkça söylenebilinir. Ancak en iyisi öğrencinin okulu gezerek, orada okuyan öğrencilerle görüşerek ya da en azından nette araştırma yaparak bilgi edinmeye teşvik edilmesi olacaktır.

Yapabiliyorsanız okulunuzda kurumunuzda eski öğrencileriniz tanıdıklarınızdan faydalanarak okul ve meslek tanıtımı yaparak kariyer günleri planlamak da süper olur.

İllaki İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde okumak zorunda değil öğrenciler.

Anadolu üniversiteleri de hiç yabana atılacak kurumlar değiller, emin olun Anadolu üniversitelerinin birçoğu bu saydığım şehirlerde olsalar, o bilinen adı duyulmuş üniversitelerin topunu cebinden çıkaracak kadrolara ve imkânlara sahipler.

Kendi okuduğum üniversite Erzurum Atatürk Üniversitesi için sadece şu kadarını söyleyeyim, iyi ki orada okumuşum, yine olsa yine aynı şeyi yapardım. Ki eminim bunun tersini söyleyecek mezunlar 3-5 taneyi geçmez. Ki yine eminim o 3-5 kişi başka bir üniversite okusalardı o okul için de bu şekilde olumsuz konuşurlardı.

Dikkat bir okulun puanının başka bir okulun puanından düşük olması kesinlikle o üniversiteler arasındaki kalite farkını göstermez.

O puan sadece ve sadece okulu tercih edip yerleşen son öğrencin puanından başka bir anlamı yoktur.

Lütfen tercih yaparken burası düşük o zaman burası demek ki daha kötü bir yer düşünerek öğrenciyi yönlendirmeyin.

Böyle olmadığını hepimiz biliyoruz zaten.

Çoğu zaman üniversitenin puanını sadece konumu bile belirleyebiliyor ki bu durumun eğitimin kalitesine etkisi yok denilecek kadar azdır, bazı meslekler için durum farklı olsa da geneli için bunu söyleyebilirim.

Örneğin Akara ya da İstanbul da siyaset okumak ile Antalya’da siyaset okumak elbette farklı olacaktır.

Ancak tıp her yerde tıpdır, öğretmenlik her yerde öğretmenliktir, hemşirelik her yerde aynıdır, nerede okuduğunuz çok da önemli olmaz.

15 yıldır çalışıyorum, özel-devlet, ben söylemedikçe kimse hangi üniversiteden mezun olduğumu sormuyor önemsemiyor. Önemli olan benim işi yapıp yapamayacak olmam.

Üniversitemi soranlara Erzurum Atatürk Üniversitesi diye söyleyince gelen tek tepki “ orası da ne soğuktur be, üşümedin mi?” kimse ne kadar kötü bir üniversite imasında bulunmadı bulunamaz da, Anadolu’daki üniversiteleri yabana atmayın.

 

 

Hasan AKSOY
Psikolojik Danışman
hsnksy@gmail.com

 

YAZAR BİLGİSİ
Psikolojik danışman ve rehber öğretmen 2004 erzurum pdr mezunu 2007 bahçeşehir üniversitesi eğitim yönetimi yüksek lisans çeşitli özel ve kamu kurumlarında (dershane, üniversite, ilkokul, ortaokul, lise, meslek lisesi) rehber öğretmen olarak çalıştım halen sınavlı bir devlet anadolu lisesinde rehber öğretmen olarak görev yapıyorum, rehber öğretmen olarak emekli olmak kariyer hedefim. öğrencilere kariyer belirleme ve sınavlar konusunda yardımcı olmaya çalışıyorum. bir erkek ve bir kız babasıyım  
YORUMLAR
  1. Servet Engin GENÇBAY dedi ki:

    hocam tüm yazılarınızda güzel bir slayt sunum yapabilirseniz eklemeler de yaparak kariyer danışmalığı başlığında oldukça yararlı olur diye düşünüyorum

  2. hasan aksoy dedi ki:

    mantıklı bir çalışayım.. gerçi elimde var böyle bir sunum ama çok eskidi.. düşün öğretmen liseleri vardı o zamanlar… güncellemek lazım.. üniversitede çalışırken tercih çadırlarında çalışacaklar için yapmıştım…